W pierwszy dzień kalendarzowego lata przedstawiciele spółek miejskich i zgierskich instytucji kultury odebrali 40 hoteli dla pszczół. Każdy z nich otrzymał również około 50 pszczół w fazie rozwojowej oraz trzcinowe rurki, w których wiosną przyszłego roku dojrzałe murarki złożą jaja.

– Nasze miasto mające w logo jeża lubi nie tylko kolczaste ssaki, pomaga wolnożyjącym kotom, dba o psy, które są mile widziane w urzędzie miasta tak w upały, jak i w mroźne dni. Od pewnego czasu w centrum zainteresowań znalazły się pszczoły murarki – mów  Renata Karolewska pełnomocnik ds. mediów i wizerunku miasta.

Instalowanie hoteli dla pszczół w Zgierzu rozpoczęło się wczesną wiosną 2017 r. Miejscowe Centrum Kultury Dziecka zorganizowało warsztaty których uczestnicy, pod okiem doświadczonego pszczelarza, zbudowali 50 „pszczelich mieszkaniówek”. Te trafiły potem do miejskich szkół, parku oraz na prywatne działki.

W maju 2018 r., podczas pikniku miejskiego, w Zgierzu odbyły się warsztaty „Wszystko na zdrowie – Zgierz miastem zdrowego stylu życia”. Powstało wówczas kilkadziesiąt kolejnych pszczelich hoteli, które 21 czerwca zostały przekazane przez prezydenta miasta Przemysława Staniszewskiego instytucjom miejskim.

Pszczoły murarki to najlepsze zapylacze roślin, jednocześnie zupełnie nieagresywne wobec człowieka. Dlatego Zgierz chce również zachęcać mieszkańców do zakładania pszczelich hoteli na prywatnych terenach.

Źródło: UM Zgierz

Czytaj więcej

Skomentuj