Obecnie w przypisywanych miastom funkcjach nie chodzi już tylko o to, aby były one na wskroś wielkomiejskie. Dowodem na to są zataczające coraz szersze kręgi idee, u których podstaw leży kontakt człowieka z przyrodą, poszanowanie środowiska naturalnego i powrót do sielskości obcowania z zielenią. Idealnym przykładem jest prężnie rozwijający się na świecie trend miejskiego ogrodnictwa społecznego.
Kiedy w 1881 r. uruchomiono pola irygacyjne we Wrocławiu, zapewne nie spodziewano się korzyści dla środowiska przyrodniczego, jakich w przyszłości będzie dostarczał ten zalewany ściekami teren.
Dzisiaj weszła w życie Uchwała Rady Miasta w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części, w których wykonano zielony dach lub zieloną fasadę lub zainstalowano ogród wertykalny.
Keukenhof, słynny na całym świecie park kwiatowy niedaleko Amsterdamu, został w czwartek ponownie otwarty po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Niderlandów.
Jasne parasole lub markizy, lekkie, ażurowe ogrodzenia, drewniane, ciemne podesty – takich zmian oczekują włodarze Gliwic w estetyce zewnętrznych kawiarenek na Rynku i okolicach Starówki już od najbliższego sezonu. To koniec całorocznych pawilonów, namiotów czy wykorzystywania foliowych materiałów. Kawiarenki mają mieć lekką, pastelową formę.







![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)



