Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Zielona Kultura - nowy, pilotażowy projekt łączący kulturę i ekologię

Zielona Kultura - nowy, pilotażowy projekt łączący kulturę i ekologię
04.03.2021, o godz. 19:06
czas czytania: około 2 minut
0

Celem Programu Zielona Kultura jest zwiększenie bioróżnorodności, lokalnego zagospodarowania wód opadowych oraz odporności miasta na zmiany klimatu. Wrocławskie instytucje kultury, które wezmą udział w programie będą mogły otrzymać dofinansowanie swoich proekologicznych projektów maksymalnie do kwoty 20 tys. zł. Może ono zostać przekazane w formie dotacji na wydatki bieżące lub inwestycyjne, w zależności od realizowanego zadania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– W ten sposób chcemy wzmocnić aktywność miasta w zakresie edukacji ekologicznej. Poprzez współpracę z miejskimi instytucjami kultury i realizację z nimi, na ich terenie i w ich budynkach, zadań proekologicznych, zielono-niebieskich – tłumaczy Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zadecyduje kolejność zgłoszeń

Program skierowany jest do wrocławskich instytucji kultury. Wnioski z projektami można składać do Wydziału Wody i Energii UM Wrocławia od 3 marca do 30 kwietnia.  Budżet projektu na ten rok wynosi 100 tys. zł. W związku z tym, że program jest uruchomiony jako pilotażowy, w roku 2021 o przyznaniu środków będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

– Misję nowoczesnej instytucji kultury postrzegam nie tylko jako serwowanie naszej publiczności wydarzeń artystycznych, ale też jako inicjowanie oraz promowanie idei dbania o wspólną przestrzeń, przyrodę i klimat, bycie wrażliwym na świat wokół nas. Dlatego ponad 3 lata temu uruchomiliśmy Pasiekę Capitol na dachu Teatru, a niedługo później, wespół z Miastem Wrocław, powołaliśmy do życia Łąkę Kwietną obok naszego budynku. Zielona Kultura to interesujący program – przekonuje Konrad Imiela, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego Capitol.

– Dotychczas nasze działania były w dużej mierze skoncentrowane na oświacie. Zazielenialiśmy tereny przy szkołach i przedszkolach, zatrzymywaliśmy deszczówkę, inaczej mówiąc łączyliśmy zieleń z wodą. Teraz podobne działania chcemy realizować z instytucjami kultury, które dzięki swojej działalność, wywierają bardzo duży wpływ na postawy i zachowania mieszkańców, kształtują wzorce zachowań – dodaje dyrektor Małgorzata Brykarz.

To nie pierwszy program dofinansowania proekologicznych inicjatyw we Wrocławiu

W latach 2018-2020 z programu „Szare na Zielone” skorzystały 84 placówki oświatowe, a kwota dofinansowania wynosiła pond 2,3 mln zł. Szkoły oraz przedszkola wykonywały zarówno „odszczelniania” betonowych podwórek, jak i wzbogacały projekty zagospodarowania o elementy błękitno-zielonej infrastruktury, m.in. ogrody deszczowe, łąki kwietne, pnącza na ogrodzeniach tworzące naturalne zielone ściany czy też beczki na deszczówkę, którą potem można wykorzystać do podlewania ogrodu, z pomocą dzieci.

Coraz bardziej popularne stały się małe ogrody warzywne, które stanowią element edukacyjny z zakresu zdrowego odżywiania. Właśnie takie realizacje mogą powstać dzięki Zielonej Kulturze.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024