Choć niewielki – zaledwie 20 m² – ogród szkolny robi wrażenie różnorodnością i przemyślaną aranżacją. Służy nie tylko jako źródło zdrowych przekąsek i witamin, ale przede wszystkim jako przestrzeń do nauki poprzez doświadczanie.
To zielona inwestycja w rozwój młodego pokolenia – i to dosłownie. Uczniowie mogą pielęgnować rośliny, obserwować cykle przyrody i z bliska poznawać, jak rosną warzywa, owoce i zioła. Przy okazji uczą się odpowiedzialności i pracy zespołowej. Ogród jest otwarty dla całej szkolnej społeczności – także rodziców.
Symbolicznym akcentem uroczystego otwarcia było posadzenie jabłoni przez prezydent Gliwic Katarzynę Kuczyńską-Budkę oraz jej zastępcę Łukasza Gorczyńskiego.
Szkoła z wizją – zieloną i długofalową
ZSP nr 9 to szkoła położona w bezpośrednim sąsiedztwie lasu – i coraz lepiej wykorzystująca swoje otoczenie. Dyrektorka Bożena Pieczko od dwóch lat wprowadza tu szereg zmian z myślą o dobrostanie uczniów. Zaczęło się od wyciszających barw na ścianach i budowania kultury dialogu, ale szybko przyszły kolejne kroki – takie jak szkolny ogród i lekcje w plenerze.
– Kształtujemy młodych ludzi i mamy wpływ na ich rozwój. To ogromna odpowiedzialność, należy robić to mądrze. Chcę wykorzystać potencjał naszej szkoły, która mieści się przy lesie – część lekcji np. dotyczących mchów już odbywa się wśród drzew. – mówi Bożena Pieczko. – Jestem zwolenniczką nauki poprzez doświadczanie. To efektywna metoda, która w dodatku bardziej absorbuje uczniów niż zwykłe lekcje w szkolnej ławie. Planujemy stworzyć zielone klasy, kupić ławki i zrobić wiaty, dzięki temu lekcje na podwórku możliwe będą również podczas deszczu –
Wkrótce w szkolnym sadzie pojawią się również siedziska, a uczniowie będą mogli spędzać przerwy wśród zieleni – nie tylko regenerując siły, ale też budując relację z przyrodą.
Model do powielania?
Inicjatywa z Łabęd pokazuje, że nawet mała przestrzeń może stać się ogromnym wsparciem dla edukacji ekologicznej. W czasach zmian klimatycznych, kryzysu uwagi i oderwania od natury – takie działania nie są już luksusem. Są koniecznością.
Komentarze (0)