Reklama

ad1a MAKITA [01.05-30.06.25]

Zielona lekcja życia. W Gliwicach powstał niewielki ogród szkolny

Zielona lekcja życia. W Gliwicach powstał niewielki ogród szkolny
jw
04.06.2025, o godz. 8:06
czas czytania: około 2 minut
0

Porzeczki, truskawki, jabłonie, zioła, a nawet ziemniaki – to tylko część bogactwa, jakie oferuje nowo otwarty ogród szkolny przy Szkole Podstawowej nr 32 im. Wojska Polskiego, działającej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 w gliwickich Łabędach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

Choć niewielki – zaledwie 20 m² – ogród szkolny robi wrażenie różnorodnością i przemyślaną aranżacją. Służy nie tylko jako źródło zdrowych przekąsek i witamin, ale przede wszystkim jako przestrzeń do nauki poprzez doświadczanie.

To zielona inwestycja w rozwój młodego pokolenia – i to dosłownie. Uczniowie mogą pielęgnować rośliny, obserwować cykle przyrody i z bliska poznawać, jak rosną warzywa, owoce i zioła. Przy okazji uczą się odpowiedzialności i pracy zespołowej. Ogród jest otwarty dla całej szkolnej społeczności – także rodziców.

Symbolicznym akcentem uroczystego otwarcia było posadzenie jabłoni przez prezydent Gliwic Katarzynę Kuczyńską-Budkę oraz jej zastępcę Łukasza Gorczyńskiego.

Szkoła z wizją – zieloną i długofalową

ZSP nr 9 to szkoła położona w bezpośrednim sąsiedztwie lasu – i coraz lepiej wykorzystująca swoje otoczenie. Dyrektorka Bożena Pieczko od dwóch lat wprowadza tu szereg zmian z myślą o dobrostanie uczniów. Zaczęło się od wyciszających barw na ścianach i budowania kultury dialogu, ale szybko przyszły kolejne kroki – takie jak szkolny ogród i lekcje w plenerze.

– Kształtujemy młodych ludzi i mamy wpływ na ich rozwój. To ogromna odpowiedzialność, należy robić to mądrze. Chcę wykorzystać potencjał naszej szkoły, która mieści się przy lesie – część lekcji np. dotyczących mchów już odbywa się wśród drzew. – mówi Bożena Pieczko. – Jestem zwolenniczką nauki poprzez doświadczanie. To efektywna metoda, która w dodatku bardziej absorbuje uczniów niż zwykłe lekcje w szkolnej ławie. Planujemy stworzyć zielone klasy, kupić ławki i zrobić wiaty, dzięki temu lekcje na podwórku możliwe będą również podczas deszczu – 

Wkrótce w szkolnym sadzie pojawią się również siedziska, a uczniowie będą mogli spędzać przerwy wśród zieleni – nie tylko regenerując siły, ale też budując relację z przyrodą.

Model do powielania?

Inicjatywa z Łabęd pokazuje, że nawet mała przestrzeń może stać się ogromnym wsparciem dla edukacji ekologicznej. W czasach zmian klimatycznych, kryzysu uwagi i oderwania od natury – takie działania nie są już luksusem. Są koniecznością.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b zieleń Przygotowanie inwestycji okiem projektanta ZM [21.05-23.06.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025