Zielone dachy ustandaryzowane przez miasto. Kraków chce tak walczyć ze smogiem

Zielone dachy ustandaryzowane przez miasto. Kraków chce tak walczyć ze smogiem
ko
11.09.2019, o godz. 13:06
czas czytania: około 1 minuty
0

Miasto Kraków opracowało wstępny projekt wytycznych do tworzenia dachów z wykorzystaniem intensywnej zieleni na budynkach. Gotowe są założenia do wydawania decyzji o warunkach zabudowy i planów miejscowych, które umożliwią powstawanie budynków z wysokimi krzewami, a nawet drzewami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Z roku na rok w polskich miastach zauważalny jest trend do zazieleniania dachów. Głównie wykorzystuje się do tego zieleń ekstensywną – niską (o grubości podłoża od 5 do 10 cm) z wykorzystaniem rozchodników. Opracowane przez głównego architekta Karkowa wytyczne dawałyby możliwość zastosowania na dachach krakowskich budynków zieleni intensywnej (o grubości podłoża od 30 do 50 cm). Taką zieleń stanowią wysokie krzewy, trawy, a nawet niższe drzewa.

– Najważniejszymi założeniami wytycznych są: możliwość stworzenia wyższej attyki, grubszych stropów, a także utrzymania cięższej zieleni, zapewnienie odpowiednich warunków do utrzymania i korzystania przez mieszkańców z zielonego otoczenia na dachu – mówi Tomasz Bobrowski – główny architekt Krakowa.

Zaletą zielonych dachów jest zmniejszenie tzw. wysp ciepła, retencja wody, produkcja tlenu, a także – co ważne z punktu widzenia Krakowa – pochłanianie pyłów.

Prace nad wytycznymi rozpoczęły się na początku 2019 r. W lipcu zostały zaprezentowane na posiedzeniu miejskiej komisji urbanistyki i architektury i pozytywnie zaopiniowane. Na początku września założenia zostały przedstawione i omówione z pracownikami Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz Wydziału Planowania Przestrzennego UMK.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2025