W Zielonej Górze powstanie 1000 zielonych miejsc parkingowych. Jeszcze w tym roku zbudowana zostanie połowa z nich.

Zielonogórski projekt Parking “1000 Plus” został zainaugurowany przez prezydenta miasta Janusza Kubickiego.

Innowacyjne zielone parkingi

– Przystępujemy do budowy 520 miejsc parkingowych. A to dopiero pierwszy etap tego, co będziemy robić. Realizujemy ten projekt z myślą o mieszkańcach. Chcemy, by mogli łatwiej parkować, co nie jest takie proste zwłaszcza na starszych osiedlach. Wprowadzamy zatem innowacyjne rozwiązanie, które jest oparte o tak zwaną technologię przepuszczalną. (…) Chcemy, żeby te parkingi były zielone – zaznaczył Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

– W Zielonej Górze mamy coraz większy problem z parkingami. Program Parking 1000 Plus ogłosiliśmy w zeszłym roku, teraz przystępujemy do jego realizacji. Wymagało to czasu i zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ten program to tak naprawdę realizacja pomysłów mieszkańców, którzy się do nas zgłosili i  wskazali konkretne lokalizacje – podkreślił Filip Gryko, Radny Klubu Zielona Razem.

W pierwszym etapie propozycji lokalizacji było ok. 40. Po etapie weryfikacji zostało 18 lokalizacji. Przetarg na wykonanie parkingów w pierwszych 16 lokalizacjach jest już ogłoszony na stronie Urzędu Miasta Zielona Góra

Do gleby zamiast do kanałów

Zielone parkingi to sposób na zatrzymanie wody w mieście. Dzięki zastosowaniu przepuszczalnej powierzchni, przesiąka ona do gruntu, zamiast spływać do kanalizacji. Poprawia to także estetykę miasta.

Do 9 maja miasto czeka na oferty od wykonawców. Parkingi mają być wykonane do połowy października. Zostaną zbudowane przy ulicach: Cisowa, Cyryla i Metodego, Harcerska, Kokosowa, Kołłątaja, Osadnicza, Prosta, Ptasia, Wazów, Wyszyńskiego, Zawadzkiego, Zachodnia, Zdrojowa.

Czytaj więcej

Skomentuj