Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Zielone światło dla Fukushimy. Woda z elektrowni trafi do Pacyfiku

Zielone światło dla Fukushimy. Woda z elektrowni trafi do Pacyfiku
PU
20.05.2022, o godz. 10:01
czas czytania: około 2 minut
0

Elektrownia jądrowa w Fukushimie ma zgodę japońskich władz na wypuszczenie blisko 1,4 mln litrów oczyszczonej wody do Pacyfiku w 2023 r. Woda jest odfiltrowywana ze szkodliwych radionuklidów, czyli izotopów promieniotwórczych, ale wciąż zawiera potencjalnie niebezpieczny dla środowiska tryt.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zielone światło od władz to koniec dylematów Japończyków, którzy od kilku lat zastanawiają się co zrobić z wodą z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Obiekt został uszkodzony podczas tsunami i trzęsienia ziemi w 2011 r. i od tego czasu niemal 100 ton wód gruntowych dziennie przedostaje się do zniszczonych piwnic reaktora, w których miesza się z radioaktywnymi substancjami.

Wiosna 2023

Woda po oczyszczeniu trafia do specjalnych zbiorników, ale możliwości jej przechowywania są ograniczone, a przestrzeń magazynowa na terenie elektrowni jądrowej maleje. Operator elektrowni, czyli Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. szacuje, że wszystkie zbiorniki, którymi dysponuje zostaną zapełnione do połowy bieżącego roku. Najwyraźniej osiągnięto jednak punkt zwrotny, bo według informacji Associated Press zgoda japońskich władz oznacza wypuszczenie oczyszczonej wody do Pacyfiku najprawdopodobniej wiosną 2023 r.

Zielone światło jednak kontrowersyjne

Pomysł budzi nie tylko wiele kontrowersji ale również obawy o środowisko naturalne. TEPCO na terenie elektrowni zarządza systemem oczyszczania ALPS, który pozwala na usuwanie szkodliwych radionuklidów, czyli promieniotwórczych izotopów. Niestety przy pomocy tego systemu nie można usunąć z wody trytu. To promieniotwórczy izotop wodoru, który jest rutynowo rozrzedzany przez elektrownie i zrzucany razem z wodą do morza. Japończycy również zapowiadają, że przed wypuszczeniem do Pacyfiku tryt z Fukushimy zostanie rozcieńczony. Zamierzają osiągnąć poziom blisko 1/40 maksymalnego stężenia określonego krajowymi normami, a ilość trytu uwalnianego z wodą nie powinna przekraczać 22 bilionów bekereli rocznie. W takiej postaci ma być nieszkodliwy dla ludzi i środowiska.

– Naukowcy twierdzą, że wpływ długotrwałej ekspozycji niskich dawek na środowisko i ludzi nie jest znany, a tryt może mieć większy wpływ na ludzi spożywany w rybach niż w wodzie – podkreśla Associated Press.

Dodatkowe rozcieńczanie

Plan zakłada, że TEPCO będzie filtrować wodę, później następnie transportować ją do zbiorników w przybrzeżnym obiekcie, gdzie będzie ona dodatkowo rozcieńczana wodą morską. Następnie woda trafi do podmorskiego tunelu i wypuszczona około kilometra od elektrowni, by zapewnić bezpieczeństwo i zminimalizować wpływ na rybołówstwo i środowisko.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023