Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Zielono-niebieska infrastruktura jako narzędzie przeciwdziałania suszy – bezpłatne szkolenie online

Zielono-niebieska infrastruktura jako narzędzie przeciwdziałania suszy – bezpłatne szkolenie online
R.G.
20.06.2022, o godz. 12:20
czas czytania: około 3 minut
0

Susza i związane z nią niekorzystne zjawiska potęgują się na naszych oczach. Czas nie działa na naszą korzyść. Wręcz przeciwnie, na tym etapie każdy stracony dzień może określać naszą przyszłość i generować nieodwracalne straty. Kluczową sprawą staje się więc wiedza, a dobrym narzędziem służącym przetrwaniu i rozwojowi miast może być tzw. zielono-niebieska infrastruktura. Warto poznać w szczegółach nowe metody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zmiany klimatu, anomalie pogodowe, a przede wszystkim potęgująca się susza – to problemy, z którymi mierzą się dziś mieszkańcy miast i samorządy, a w szczególności osoby odpowiedzialne za utrzymanie zieleni.

Skutki suszy w wielu miejscach widoczne są gołym okiem. Mało tego, okresy niedoborów wody przyjmują chroniczną postać. Śmiało można powiedzieć, że czasu na podejmowanie skutecznych działań nie pozostało zbyt wiele. Specjaliści stają więc przed wieloma ważnymi pytaniami.

Jak skutecznie odpowiedzieć na zmiany?

Palącą kwestią jest np. zwiększenie odporności gmin na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu i metody adaptowania gmin do tych zmian. Należy też opowiedzieć na pytanie dotyczące tego, co zrobić by podnieść świadomość mieszkańców na temat zmian klimatu?

Jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych poprzez realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury? Jak przeciwdziałać suszy i powodzi jednocześnie? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi i dostosowywać odmiany roślin do zmieniających się warunków klimatycznych?

W tym kontekście ważna jest też odpowiednia wiedza z zakresu możliwości dostosowania budynków pod kątem poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenia efektu tzw. miejskiej wyspy ciepła.

Potencjał zielono-niebieskiej infrastruktury

Jedną z proponowanych dróg rozwoju miast i innych zurbanizowanych obszarów jest rozbudowa tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury jako sposobu zapobiegania wyżej opisanym, niekorzystnym zjawiskom.

Temat ten szeroko i wieloaspektowo omówiony zostanie podczas bezpłatnego szkolenia online pt.: “Zielono-niebieska infrastruktura jako narzędzie do zapobiegania oraz walki z niekorzystnymi zmianami klimatu na obszarach zabudowanych”.

Zapisy na szkolenie

Szkolenie odbędzie się już w poniedziałek, 27 czerwca 2022 roku. Początek logowania i rejestracji w godz. 9.30-10.00. Rozpoczęcie szkolenia o godz.: 10.00.

ZAPISY UCZESTNIKÓW PRZEZ INTERNET: PRZEJDŹ

Kto powinien uczestniczyć?

Szkolenie adresowane jest do szerokiego grona osób zainteresowanych zwiększeniem swojej wiedzy w zakresie zmian klimatu, celów i sposobów ich łagodzenia, metodach adaptacji i mitygacji.

Bezpłatne warsztaty w szczególności zainteresować mogą: architektów, inżynierów nadzoru, urzędników, projektantów, wykonawców oraz inwestorów i lokalnych eko-liderów.

Prelegenci i specjaliści

Bezpłatne szkolenie poprowadzą uznani specjaliści oraz praktycy projektujący i opiekujący się miejską infrastrukturą oraz zielenią. W gronie prelegentów znajdą się:

  • dr inż. Ewa Walter – architekt krajobrazu, nauczyciel akademicki, 15 lat doświadczenia w pracy dydaktycznej;
  • mgr inż. Aleksander Lech – absolwent i nieetatowy wykładowca Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie;
  • dr inż. Marta Weber-Siwirska – adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz prezes zarządu i współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”, a także członek założyciel Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu;
  • Magdalena Biela – zastępca dyrektora w Zakładzie Zieleni Miejskiej w Katowicach, członek i inspektor Polskiego Towarzystwa Chirurgów Drzew NOT, Polskiego Stowarzyszenie “Dachy Zielone” oraz SAK, absolwentka Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy), wydział rolniczy, specjalność – kształtowanie terenów zieleni.

ZAPISY i SZCZEGÓŁY na stronie szkolenia: PRZEJDŹ

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023