Reklama

ad1a FARMTRAC [18.06-02.07.25]

Zielony reset dla Placu Krakowskiego. Gliwice planują modernizację z myślą o klimacie

Zielony reset dla Placu Krakowskiego. Gliwice planują modernizację z myślą o klimacie
pap/jw
11.06.2025, o godz. 8:07
czas czytania: około 3 minut
0

W proces projektowania placu Krakowskiego w Gliwicach zostaną włączeni mieszkańcy i specjaliści; obecnie powstają wytyczne do programu funkcjonalnego i koncepcji przestrzennej projektu - poinformowały we wtorek władze miasta. Udostępniono już m.in. ankietę partycypacyjną.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

Plac Krakowski to jedna z największych gliwickich otwartych przestrzeni miejskich. Przylega do głównej arterii: ul. Wrocławskiej oraz ul. Akademickiej i Łużyckiej. Zamyka go gmach Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, przez co jest jednym z głównych wejść do akademickiego kampusu miasta. Odbywają się tam koncerty i wydarzenia niemieszczące się na płycie średniowiecznego rynku.

Od skateparku do klimatycznej przestrzeni przyszłości

Plac był modernizowany w latach 90. ub. wieku, potem jednak część powstałych wówczas elementów usunięto (m.in. zadaszenie nad sceną, a potem scenę). Dotąd na jego części działa zniszczony skatepark. W innej poprzednie władze miasta postawiły w ostatnich latach Pomnik Powstań Polskich.

Obecne władze samorządowe zapowiedziały przeniesienie pomnika i nowe zaaranżowanie placu. Jak wynikało z zapowiedzi Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, opracowywanie od 2025 r. dokumentacji nowego zagospodarowania placu ma poprzedzić decyzja co do jego przyszłego przeznaczenia i kształtu – podjęta po szerokich konsultacjach.

We wtorek gliwicki samorząd poinformował, że na zaproszenie miejskiej urbanistki Gliwic prof. Agaty Twardoch wytyczne do programu funkcjonalnego i koncepcji przestrzennej placu przygotowuje zespół Śląskiego Urban Labu. Zaangażowani w projekt architekci, urbaniści i studenci zorganizowali już m.in. spacer badawczy i szereg spotkań warsztatowo-dyskusyjnych z aktywnymi mieszkańcami.

Dialog z mieszkańcami

Ruszyła też ankieta partycypacyjna na stronie plackrakowski.pl, służąca zbieraniu opinii o placu i rozważanych na nim zmianach. Swoje wnioski mieszkańcy i inne osoby kojarzące miejsce mogą tam umieszczać m.in. na interaktywnej mapce.

Badania przestrzeni placu, obejmujące m.in. spotkania dyskusyjne i warsztaty, ankietowanie i wywiady terenowe, trwają od kilku tygodni. Jak zrelacjonował Marek Janik ze Śląskiego Urban Labu, na spotkaniach pojawiają się osoby w różnym wieku, często z konkretną wiedzą: od tworzenia skateparków po organizację lądowania helikopterów ratunkowych.

W pracach, obok spotkań z mieszkańcami, analiz dokumentów, obserwacji i wywiadów, zespół Śląskiego Urban Labu stosuje metodę research by design – na podstawie wstępnych wyników badań tworzy propozycje wariantów zagospodarowania.

Równolegle, w ramach współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej europejskiego programu LIFE Archiclima 2025, zespół firmy Investeko pracuje nad planem dostosowania placu Krakowskiego i otaczających budynków do wyzwań klimatycznych. Chodzi m.in. o lepsze gospodarowanie wodą deszczową, tworzenie cienia, poprawę jakości powietrza i wprowadzanie zieleni łatwej w utrzymaniu.

– Zastanawiamy się, jak ten plac może działać na co dzień – latem, zimą, rano i wieczorem. Jak może odpowiadać na zmiany klimatu, służąc jednocześnie integracji, edukacji czy wypoczynkowi. To ważne, bo przygotowany przez nas pogram funkcjonalny, koncepcja przestrzenna i zintegrowany z nimi plan dostosowania do zmian klimatu, mają stanowić podstawę do wykonania projektu budowlanego i modernizacji placu Krakowskiego – wyjaśnił Janik.

Testowe koncepcje zmian na placu Krakowskim mają wkrótce pojawić się na stronie plackrakowski.pl. Zakończenie prac Śląskiego Urban Labu planowane jest na lipiec, ale zespół nie wyklucza konsultacji, spotkań i warsztatów po tym terminie.

W Gliwicach równolegle trwa planowanie i konsultowanie kształtu zapowiadanej przebudowy ul. Zwycięstwa, która rozciąga się od dworca kolejowego do głównego rynku. To jedna z reprezentacyjnych ulic miasta, o której przebudowie dyskutuje się nieprzerwanie od ponad 15 lat, kiedy zlikwidowano przebiegającą tamtędy linię tramwajową.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b zieleń Przygotowanie inwestycji okiem projektanta ZM [21.05-23.06.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025