Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Złote algi odnaleziono tylko w Odrze

Złote algi odnaleziono tylko w Odrze
Bartłomiej Leśniewski
14.02.2023, o godz. 8:23
czas czytania: około 2 minut
0

Monitoring fitoplanktonu nadal wykazuje obecność złotych alg w Odrze. I to zła wiadomość. Dobrą jest to, że obecności złotej algi nie wykazano w żadnej innej badanej polskiej rzece czy dużym zbiorniku wodnym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

– Badano wody Odry, Baryczy, Warty, Noteci, Sanu, Wieprza, Pilicy, Narwi, Bugu i Wisły – przekazał w poniedziałek resort klimatu i środowiska.

74 punktów oznaczeń

W styczniu br. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził monitoring fitoplanktonu w Odrze i w Wiśle pod kątem wykrycia obecności złotej algi. Jak przekazano w komunikacie, z badań wykonanych w 74 wyznaczonych punktach, poza Odrą, nie potwierdzono obecności złotej algi. “Potwierdzono natomiast w dalszym ciągu obecność Prymnesium cf. Parvum w Odrze” – poinformowano resort.

Przypomniano, że związku ze śnięciem ryb w Odrze w 2022 r., wprowadzono nowe wytyczne w metodyce badania wód powierzchniowych oraz zarekomendowano nową procedurę w badaniach fitoplanktonu.

W 2023 r. badania te prowadzone są w dziewięciu punktach pomiarowo-kontrolnych na Odrze i 10 punktach pomiarowo-kontrolnych na Wiśle, a także na większych dopływach tych rzek (m.in. Baryczy, Warcie, Noteci, Sanie, Wieprzu, Pilicy, Narwi i Bugu) oraz na 18 zbiornikach zaporowych. Wskazano, że próbki pobierane są co dwa tygodnie, przy czym pierwsze zostały pobrane w styczniu br., tak aby ocenić stopień rozwoju fitoplanktonu przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego.

Rekomendacje inspekcji

“Działania podejmowane przez organy IOŚ są spójne z rekomendacjami zespołu specjalistów ds. sytuacji na Odrze, zaprezentowanymi w raporcie, gdzie rekomendowano m.in. przegląd i weryfikację obowiązujących pozwoleń na zrzut ścieków do wód w dorzeczu Odry, systemowe zarządzanie legalnymi zrzutami poprzez uzależnienie parametrów i intensywności zrzutu od aktualnych wyników badań wody, wprowadzenie obowiązku czasowego wstrzymywania bądź ograniczania zrzutów w sytuacji zagrożenia” – napisano w komunikacie ministerstwa.

W okresie od sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. Centralne Laboratorium Badawcze wykonało ponad 46,6 tys. oznaczeń.

 


Niemcy alarmują: poziom zasolenia Odry tak duży jak podczas letniej katastrofy

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024