Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Zmiana planów w Niemczech. Praca dwóch z trzech elektrowni atomowych zostanie przedłużona

Zmiana planów w Niemczech. Praca dwóch z trzech elektrowni atomowych zostanie przedłużona
MŁ/PAP
06.09.2022, o godz. 8:38
czas czytania: około 2 minut
0

Dwie z trzech działających obecnie w Niemczech elektrowni atomowych - Isar 2 i Neckarwestheim - mają służyć jako elektrownie awaryjne i wytwarzać energię elektryczną do połowy kwietnia 2023 r.. Powodem tej decyzji jest zapotrzebowanie na energię elektryczną w południowych Niemczech – poinformował w poniedziałek federalny minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Trzecia z elektrowni, Emsland w Dolnej Saksonii, ma zostać wyłączona zgodnie z planem do 31 grudnia br. Dotychczasowe plany zakładały wyłączenie wszystkich elektrowni atomowych z końcem tego roku.

Zabezpieczenie na okres zimowy

„Dwie elektrownie jądrowe, Isar 2 i Neckarwestheim, powinny być nadal czynne do połowy kwietnia 2023 roku, aby w razie potrzeby móc wnieść dodatkowy wkład do sieci energetycznej w południowych Niemczech w okresie zimowym 2022/23” – oświadczył Habeck.

W ocenie ministerstwa, „sytuacje kryzysowe w systemie elektroenergetycznym w sezonie zimowym 2022/23 są bardzo mało prawdopodobne, ale w chwili obecnej nie można ich całkowicie wykluczyć”. W związku z tym zalecono już szereg dodatkowych środków, w tym kontynuowanie eksploatacji dwóch z trzech niemieckich elektrowni jądrowych.

Kontynuacja wycofywania się z energii jądrowej

„Trzymamy się stopniowego wycofywania energii jądrowej, zgodnie z przepisami ustawy o energii atomowej” – wyjaśnił Habeck. Jak dodał, Niemcy mają „bardzo wysokie bezpieczeństwo dostaw w systemie elektroenergetycznym”, ale są częścią europejskiego systemu elektroenergetycznego, gdzie można mówić o „szeregu niepewnych czynników”. Habeck uznał za nie ograniczenia w dostawach rosyjskiego gazu w wyniku wojny na Ukrainie, a także problemy w części elektrowni atomowych we Francji i letnią suszę, która osłabiła produkcję w elektrowniach wodnych w sąsiednich krajach.

Z tych powodów w Niemczech od wielu tygodni politycy dyskutowali o możliwości wydłużenia pracy trzech ostatnich niemieckich elektrowni jądrowych: Isar 2 w Bawarii, Emsland w Dolnej Saksonii i Neckarwestheim 2 w Badenii-Wirtembergii. Wcześniej nie tylko będąca w opozycji Unia CDU/CSU, ale też wchodząca w skład rządu FDP prowadziła kampanię na rzecz kontynuacji pracy elektrowni jądrowych.

Christian Lindner, lider FDP i federalny minister finansów, przekonywał w poniedziałek do kontynuowania pracy w trzech nadal wytwarzających energię elektrowniach atomowych. „W obecnych czasach należy wykorzystać wszystkie możliwości, aby obniżyć ceny energii elektrycznej dla ludzi i firm” – mówił Lindner w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung”.

„Z drugiej strony, dla Zielonych odrzucenie energii jądrowej jest częścią ich politycznego DNA” – podkreśla „Welt”.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023