Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Zmiany klimatu wpływają na ptaki. W jakim zakresie?

Zmiany klimatu wpływają na ptaki. W jakim zakresie?
pap/jw
06.07.2024, o godz. 7:43
czas czytania: około 2 minut
0

Różne gatunki ptaków mogą inaczej reagować na zmiany klimatyczne – wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Walencji (Hiszpania). Badacze sprawdzili, jak ocieplenie klimatu oddziałuje na dwa gatunki ptaków zamieszkujące te same siedliska. Jeden z nich to tamaryszka, a drugi – trzcinniczek. To małe ptaki z rodziny trzciniaków występujące w okolicach Morza Śródziemnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Tamaryszka uznawana jest już za gatunek narażony na wyginięcie z powodu spadku populacji, jaka nastąpiła w ostatnich latach. Trzcinniczek natomiast występuje powszechnie w Europie. W czasie okresu lęgowego przylatuje m.in. na hiszpańskie mokradła, a na zimę odlatuje do Afryki.

Obserwacja ptaków

Naukowcy posłużyli się danym zgromadzonymi w trakcie 25 lat obrączkowania ptaków na hiszpańskich mokradłach. Dane pozwoliły na uwzględnienie dużego obszaru i szerokiego okna czasowego, w tym obejmującego wyraźne zmiany klimatu.

– Postęp w modelowaniu ekologicznym trendów w populacjach ptaków stał się możliwy dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik modelowania danych, takich jak eksploracja danych, techniki uczenia maszynowego oraz zastosowanie algorytmów genetycznych w optymalizacji tworzonych modeli – wyjaśnia Rafael Munoz-Mas jeden z autorów badania opisanego w magazynie „Bird Study” (https://doi.org/10.1080/00063657.2024.2343956).

Zmienne warunki klimatyczne

Analiza pokazała, że tamaryszka zaczyna gorzej sobie radzić z rozmnażaniem przy zbyt wysokich opadach. Tym ptakom szkodziła także zbyt wysoka temperatura.

Była ona jednak korzystna dla rozmnażania się trzcinniczka, a jednocześnie, dla niego opady nie miały większego znaczenia.

To pokazuje, że reakcje ptaków na klimat mogą być różnorodne.

“Wyższe temperatury i częstsze występowanie ulewnych opadów deszczu mogą zagrozić ochronie narażonej na wyginięcie tamaryszki w Hiszpanii, ze względu na negatywny wpływ na jej produktywność. Natomiast rosnące temperatury w całej Hiszpanii mogą sprzyjać szeroko rozprzestrzenionemu trzcinniczkowi. W związku z tym populacje tamaryszki prawdopodobnie będą się zmniejszać, podczas gdy populacje trzcinniczka mogą się rozwijać. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby ustalić wpływ zmian klimatycznych na przeżywalność oraz ich implikacje dla trendów i dynamiki rozwoju populacji tych dwóch sympatycznych (występujących na tym samym terenie) gatunków” – piszą naukowcy.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025