– Powołaliśmy zespół, który ma wypracować rozwiązania dot. wsparcia dla gospodarstw domowych ogrzewających się innym paliwem niż węgiel – poinformował w piątek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska pytany był w piątek w Programie Trzecim Polskiego Radia, dlaczego tylko węgiel został objęty dopłatami rządowymi, skoro wszystkie paliwa służące do ogrzewania gospodarstw domowych drożeją.

– To uniwersalne rozwiązanie, dlatego, że również będą mogły skorzystać z tego dodatku te osoby, które już ten węgiel na zimę kupiły. Aż 42 proc,. Polaków ogrzewa swoje domy węglem. Jest to największa procentowo grupa społeczna. Stąd też potrzebujemy, w związku z oddziaływaniem społecznym, takiej regulacji – wyjaśnił Ireneusz Zyska.

Co z pozostałymi?

Dodał, że “kilka tygodni temu został powołany zespół międzyresortowy, który pracuje nad regulacjami wsparcia tych gospodarstw domowych ogrzewających się innym paliwem np. peletem, olejem opałowym”.

Według Zyski obecnie mierzymy się z “sytuację nadzwyczajną”. “Możemy powiedzieć nawet, że jesteśmy w stanie wojny gospodarczej z Rosją, która szantażuje Europę w tym Polskę swoimi surowcami energetycznymi. Jesteśmy w wyjątkowej, można powiedzieć dobrej sytuacji, innej niż państwa Europy Zachodniej. Dokonaliśmy wielkiej inwestycji – zasadniczej zmiany z dywersyfikacją dostaw źródeł energii, surowców energetycznych i to nas de facto chroni, bo gdybyśmy byli w takiej sytuacji jak Niemcy (…) to bylibyśmy w bardzo trudnej sytuacji” – stwierdził Ireneusz Zyska.

W piątek Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym. Ustawa przewiduje wypłatę 3 tys. dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla, jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.


Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym. 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego używającego do ogrzewania węgla


 

Zgodnie z nowymi przepisami wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada br. Gminy będą miały 30 dni jego wypłatę.

Czytaj więcej

Skomentuj