Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

1/4 energii w 2040 będzie pochodzić z energetyki jądrowej

1/4 energii w 2040 będzie pochodzić z energetyki jądrowej
cza/PAP
18.05.2023, o godz. 14:59
czas czytania: około 2 minut
0

Co najmniej jedna czwarta energii w 2040 będzie pochodzić z energetyki jądrowej, 50 proc. z OZE, więc prawie trzy czwarte energii będzie ze źródeł zero i niskoemisyjnych – powiedziała w Radiu Lublin minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Szefowa MKiŚ odpowiadając na pytanie o przygotowania do budowy elektrowni atomowej w Polsce powiedziała, że projekt jest realizowany z determinacją w oparciu o analizy ekonomiczne i analizy cen energii z atomu w innych państwach, w tym w państwach europejskich.

Energia w dobrym kierunku

– Kończymy uzgodnienia transgraniczne, zamknęliśmy z Niemcami. Wbrew wielu głosom trwały jeden dzień – powiedziała dodając, że Niemcy nie zablokowały budowy elektrowni.  – Podjęliśmy merytoryczny dialog, dyskusję, odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania.

Zakończyły się rozmowy z Łotwą i zapowiedziała dialog z Danią i Austrią. Po polskiej stronie rozmowy prowadzą dobrzy eksperci, którzy potrafili partnersko rozmawiać z przedstawicielami innych państw. – Co pozwala nam sądzić, że w 2026 rozpoczniemy budowę, a w 2033 już pierwsza energia popłynie. W efekcie co najmniej jedna czwarta tej energii w 2040 będzie z energetyki jądrowej. Jeżeli dodamy 50 proc. OZE, to już prawie mamy prawie trzy czwarte naszej energii ze źródeł zero i niskoemisyjnych – powiedziała Moskwa.

Patrząc na ceny uprawnień do emisji (ETS) – stwierdziła minister – to jest dobry kierunek. – Za chwilę będziemy jednym z niewielu państw, które będzie te uprawnienia kupowało, więc oczywiście w naszym interesie jest, żebyśmy ich kupowali jak najmniej i nie budowali tego rynku giełdy, pośredników, spekulantów europejskich – dodała Moskwa.

Reforma rynku uprawnień

Szefowa MKiŚ liczy na to, że Europa przeprowadzi reformę rynku uprawnień do emisji. – Żeby to nie był instrument finansowy, ale de facto – to co było celem od początku – instrument zapewniający dobre narzędzie zachęcające do transformacji i dające też środki na tę transformację. Niestety, w Unii obserwujemy tendencję, że dużo rzeczy, które są na początku dobre “wypaczają się w trakcie wdrażania, bo w tle jest nieuzasadniony zysk. Jednak nie poddajemy się w walce o reformę rynku uprawnień do emisji – mówiła minister.

I dalej kontynuowała. – Jeżeli w tym biegu o transformację, zieloność nie wystartuje cały świat w podobnym tempie to przyspieszenie po stronie europejskiej może spowodować w wielu aspektach mniejszą konkurencyjność. Jesteśmy otwarci na rozsądną transformację, która w tle ma obywateli i gospodarkę. Mieliśmy dużą nadzieję, że wojna otrzeźwi państwa europejskie. Nie mówimy o zejściu ze ścieżki transformacji, wręcz przeciwnie, ale o takich uczciwych analizach: o gotowości gospodarek (…), rynków, naszych europejskich przedsiębiorstw.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025