W niedzielę, 10 maja, obchodzimy Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej. To dobry moment, by docenić starania osób, które na co dzień dbają o nasz komfort.

Celem gospodarki komunalnej jest zaspokojenie bieżących i nieprzerwanych potrzeb dla ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych wynikających z zamieszkania ludności.

Gospodarka komunalna w miastach i gminach dotyczy następujących obszarów:

  • usługi administracyjne,
  • usługi społeczne,
  • energetyka i ciepłownictwo,
  • transport publiczny,
  • gospodarka ściekowa i zaopatrzenie w wodę,
  • gospodarka odpadami,
  • zieleń miejska.

Koronawirus potwierdził niezbędność usług komunalnych

Mimo wielu zadań i ciągłych zmian w prawie, na pracowników branży komunalnej spadło ostatnio kolejne, jeszcze większe wyzwanie – pandemia koronawirusa.

Wiele zakładów musiało przejść w ostatnich miesiącach zmiany w trybie pracy ze względu na epidemię. Niektóre spółki są gotowe na skoszarowanie pracowników. Inne wprowadziły dla nich izolację z zakwaterowaniem, wyżywieniem i pomocą psychologiczną.

Skala epidemii i niemożność przewidywania jej skutków oraz czasu trwania wywołuje w pracownikach skrajne emocje, wzmacniane lękiem i niekiedy dezinformacją. – W najtrudniejszej sytuacji są właśnie pracownicy poddani izolacji – mówi Beata Wiśniewska, prezes Wodociągów Białostockich.

Pracownicy sektora komunalnego zasługują na brawa. Dziękujemy!

Jak może pomóc każdy z nas?

Pracownikom gospodarki komunalnej może pomóc każdy z nas, ułatwiając im pracę dzięki zachowaniu kilku prostych zasad.

Warto np. postawić na odpowiednie segregowanie odpadów w domu. Pozwoli to nie tylko na sprawniejszy odbiór śmieci, ale także ułatwi pracę sortowni odpadów i ich recykling.

Problem dla odbierających odpady często stanowią także źle zaparkowane samochody. Jeśli chcemy, aby praca służb komunalnych przebiegała sprawnie, należy zatem pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa drogowego, niezastawianiu chodników, dróg pożarowych czy altan śmietnikowych.

Na utrudniające pracę zachowania mieszkańców zwracają uwagę wodociągowcy. Remonty sieci to nie okazja do towarzyskich spotkań – podkreślają. Problem ten stał się szczególnie istotny w czasie pandemii koronawirusa.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Dzień Pracownika Komunalnego był ustalony i zawsze obchodzony w trzecią niedzielę maja. Na faccebook na stronie Krajowego Forum Dyrektorów Oczyszczania Miast , umieściłem fotografię “Kalendarza postępowca”, na którym święto to uwidocznione przy dacie 20 maja, a więc w trzecią niedzielę maja. Pozdrawiam.

Skomentuj