Wielkie sadzenie drzew w Gdańsku rozpocznie się w najbliższą niedzielę. 2,5 tys. sztuk zasadzonych zostanie w Pasie Nadmorskim, na przedłużeniu ul. Kołobrzeskiej, w okolicy Parku im. Ronalda Regana. Nasadzenia konktynuowane będą w kolejnych miesiącach.

Na przedłużeniu ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku, tuż przy ciągu pieszo-rowerowym, odnotowano znaczne zniszczenia zadrzewienia spowodowane ubiegłorocznymi wichurami. Skutki te magistrat rekompensuje poprzez nasadzenia uzupełniające. Pośród 2,5 tysiąca drzew znalazły się przede wszystkim trzyletnie dęby oraz dwuletnie lipy i jawory mierzące 0,8 metra wysokości. Wybór tych gatunków wynika z obecnych warunków siedliskowych oraz gwarantuje uzyskanie w perspektywie wieloletniej pożądanego i długowiecznego lasu dla przyszłych pokoleń. Do wspólnego sadzenia miasto zaprasza wszystkich chętnych, zapewniając im sadzonki, rękawice, narzędzia i fachową pomoc.

– W 2017 r. zorganizowaliśmy dwie akcje sadzenia drzew na terenie lasów komunalnych w okolicy ul. Arciszewskiego i w lesie komunalnym sąsiadującym z Parkiem im. Ronalda Regana. W każdej z nich uczestniczyło około stu osób. Rodzice z dziećmi z zaciekawieniem słuchały opowiadań leśników o fundamentalnym znaczeniu lasu, zagadnieniu retencji oraz instruktażu właściwego sadzenia drzewek – powiedziała Ewelina Latoszewska z UM w Gdańsku.

Wiosną tego roku w Pasie Nadmorskim przewidziane są również dodatkowe nasadzenia w ramach budowy linii tramwajowej łączącej ul. Bulońską z Jabłoniową. Podpisana umowa na realizację robót zawiera również zapis o nasadzeniu zastępczym 2,4 tys. szt. drzew. Na obszarze 1 ha posadzonych zostanie 1,2 tys. sztuk dębu szypułkowego oraz po 600 sztuk lipy drobnolistnej i klonu jaworowego. Drzewka będą miały od 130 do 200 cm wysokości.

W maju z kolei gdański magistrat wspólnie z Nadleśnictwem Gdańsk zorganizuje otwarte sadzenie lasu w na terenie Leśnictwa Matemblewo. Na terenie 0,7 ha zostanie posadzonych 5 tys. sadzonek dębu bezszypułkowego. Akcję będą wspomagać pracownicy Lasów Państwowych oraz wolontariusze. Każdy mieszkaniec otrzyma imienny certyfikat z okazji uczestniczenia w sadzeniu lasu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj