W Lublinie wystartował konkurs, który rozpoczyna realizację projektu budżetu obywatelskiego „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza. Drzewa dla każdej dzielnicy”. Zwycięska organizacja wspólnie z mieszkańcami, radami dzielnic oraz lokalnymi społecznościami sporządzi plan nasadzeń około 1000 drzew na terenach miejskich. Oferty konkursowe można składać do 26 lutego.

– Zachęcamy organizacje pozarządowe do składania ofert w konkursie, którego celem jest stworzenie wspólnie z mieszkańcami mapy nowych nasadzeń drzew w dzielnicach. Dodatkowym atutem dla społeczności dzielnic będą działania edukacyjne przeprowadzone przez realizatora – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Nowe nasadzenia i edukacja mieszkańców

Efektem realizacji zadania konkursowego ma być stworzenie planu nasadzeń drzew na terenach Lublina w poszczególnych dzielnicach przy wykorzystaniu metod partycypacyjnych.

Projekt nasadzeń powinien powstać w uzgodnieniu z radami dzielnic oraz ich mieszkańcami, a wskazanie lokalizacji musi uwzględniać infrastrukturę podziemną oraz wszelkie przepisy obowiązujące na wybranym terenie.

Preferowane będą założenia składające się z kilku drzew, np. w formie alei, czy zagajnika. Realizator zadania wyłoniony w konkursie musi złożyć projekt nasadzeń do 31 maja, w formie papierowej i elektronicznej.

Ponadto w zadaniu konkursowym znaleźć się powinna koncepcja przeprowadzenia działań edukacyjnych z zakresu znaczenia drzew dla miast, dotyczących na przykład zasad planowania nasadzeń w warunkach miejskich, dbania o drzewa, czy ich wpływu na jakość powietrza.

Na początek jedno drzewo dla każdej dzielnicy

Podsumowaniem pierwszego etapu realizacji projektu „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza. Drzewa dla każdej dzielnicy” ma być zakup i posadzenie wspólnie z mieszkańcami danej dzielnicy, po jednym drzewie w każdej z 25 zakwalifikowanych dzielnic.

Oferty konkursowe należy wypełnić i złożyć zarówno w wersji elektronicznej za pomocą platformy Witkac. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 22 marca br. Zadanie może być zrealizowane do 31 grudnia 2021.

Czytaj więcej

Skomentuj