Mieszkańcy Warszawy, za pośrednictwem głosowania, dokonali wyboru projektów zgłoszonych do miejscowego Budżetu Obywatelskiego.

Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych na Bemowie, Mokotowie i Włochach. Średni koszt realizacji projektu dzielnicowego to 232 697 zł, a ogólnomiejskiego to 1 378 940 zł.

Ponad 101 milionów zł na projekty

Już po raz dziewiąty warszawiacy zdecydowali na co przeznaczyć część pieniędzy z budżetu miasta. Mogli oni wybierać spośród 1327 propozycji: 1189 projektów dzielnicowych i 138 działań ogólnomiejskich.


Ostatecznie do realizacji w 2023 r. wybrano łącznie 326 projektów. Warszawa wyda na ten cel ponad 101 mln zł.

– Po 9 latach działania budżetu obywatelskiego mogę śmiało powiedzieć, że realizacje wykonywane w jego ramach stały się bardzo ważną częścią tkanki miejskiej – zapewnia Dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, Karolina Zdrodowska. – Pomysły, które zgłaszali i wciąż zgłaszają warszawianki i warszawiacy stanowią nieoceniony wkład w działalność miasta i bardzo często zaskakują kreatywnością oraz innowacyjnością. Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie wie, co jest potrzebne w najbliższej okolicy czy społeczności. Dziękuję za tę chęć działania, pomysłowość i zaangażowanie w zmienianie Warszawy – dodaje Karolina Zdrodowska.

Warszawiacy za zielenią

Najwięcej głosów zebrały projekty związane z miejską zielenią i infrastrukturą rowerową. Najdroższym zadaniem jest projekt pod nazwą: “Rowerem dwukierunkowo po całej Warszawie”, na który przeznaczonych zostanie aż 6 mln zł. Natomiast najdroższy projekt dzielnicowy, to działanie pod nazwą: “Nowe drzewa, ławki i chodniki na Pradze-Południe” na kwotę 1,4 mln zł.

W czołówce: Bemowo, Mokotów i Włochy

Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych na Bemowie (31), Mokotowie i Włochach (po 24). Średni koszt realizacji projektu dzielnicowego to 232 697 zł, a ogólnomiejskiego to 1 378 940 zł.

Łącznie, w głosowaniu udział wzięło 88 861 osób. Aż 99 procent głosów oddano drogą elektroniczną. A prawie 30 procent wszystkich głosów elektronicznych oddano w ostatnim dniu głosowania. Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44 lata. Podobnie jak w poprzednich latach, zagłosowało więcej kobiet (62 proc.) niż mężczyzn (38 proc.).

Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano w Ursusie, gdzie na 1000 mieszkańców dzielnicy zagłosowały 73 osoby. Podobną frekwencją może pochwalić się Białołęka – 71 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy.

Czytaj więcej

Skomentuj