Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Kosiniak-Kamysz: Uruchomić wiatraki, fotowoltaikę, biogazownie

Kosiniak-Kamysz: Uruchomić wiatraki, fotowoltaikę, biogazownie
MŁ/PAP
08.12.2022, o godz. 10:06
czas czytania: około 3 minut
0

- Złożymy wniosek o poszerzenie porządku obrad przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu o projekty PSL oraz rządowy ustawy wiatrakowej. Jesteśmy w stanie poprzeć propozycję rządową, niech premier nie ogląda się na malkontentów z Solidarnej Polski - podkreślił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Kosiniak-Kamysz pytany był w czwartek w radiu TOK FM, dlaczego 1 grudnia mówił, że jest zaszczycony obecnością premiera Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu zarządzanego przez PSL parlamentarnego zespołu ds. energii odnawialnej, a jeszcze kilka miesięcy temu nazywał szefa rządu “patologicznym kłamcą”.
“To nie chodzi o towarzyskie zaszczycenie” – podkreślił szef PSL. “Tylko jeśli premier polskiego rządu, niezależnie kto nim jest, przychodzi na zespół parlamentarny, na którym byli posłowie Platformy, Lewicy i Polski 2050, czyli wszystkich liczących się większych klubów czy kół parlamentarnych, to jest duże wydarzenie” – zauważył polityk. Jak dodał, ludowcom zależy na tym, by “uruchomić wiatraki, fotowoltaikę, biogazownie”.

Odblokować wiatraki na lądzie

Pytany, czy premier coś w tej sprawie zrobi oraz czy złożył jakieś obietnice, lider PSL ocenił, że widać, że pozycja szefa rządu “jest słaba po prostu”. “Myślę, że przychodząc do nas oczekiwał odpowiedzi na pytanie, czy opozycja, partie demokratyczne, są w stanie poprzeć jego ustawę likwidującą zasadę 10H, czyli odblokowującą wiatraki na lądzie” – dodał.

“Usłyszał, że nie tylko jesteśmy w stanie poprzez swoje ustawy, ale też ustawę rządową oraz żeby się nie oglądał na malkontentów z Solidarnej Polski, którzy blokują od miesięcy tańszy prąd dla Polaków. Bo to jest tańszy prąd w efekcie” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Będzie wniosek o poszerzenie porządku obrad

“Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zgłosimy wniosek, by poszerzyć porządek obrad o nasz projekt, ale też o projekt rządowy” – zapowiedział. Kolejne posiedzenie Sejmu odbędzie się w przyszłym tygodniu (13-14 grudnia).

Na pytanie, czy premier obiecał, że Sejm zajmie się szybko projektem ustawy wiatrakowej, Kosiniak-Kamysz odparł, że szef rządu “powiedział enigmatycznie, że będzie przyspieszał te prace”. “Na pewno wysłał też sygnał do Brukseli, że rozmawia z partiami opozycyjnymi, by spełniać kamienie milowe. To ważne dla nas” – podkreślił.

Premier Morawiecki powiedział podczas posiedzenia zespołu, że dyskusje w ramach jego obozu politycznego ws. ustawy 10H zakończyły się. “Mogę się zobowiązać, że (ustawa ta -PAP) będzie procedowana szybciej niż dotąd” – podkreślił. Dodał, że rząd chce szybko wyjść z ustawą ws. ułatwień instalowania OZE przez firmy.

Ustawa 10H – jeden z kamieni milowych do uruchomienia KPO

Ustawa wiatrakowa, inaczej zwana 10H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, by uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Przepisy projektowanej przez rząd nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczyć to będzie także dalszego rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni. Jednocześnie przepisy gwarantują mieszkańcom gmin, które zdecydują się uwolnić lokalizację okolicznych terenów pod zabudowę nowej infrastruktury wiatrowej, maksymalizację bezpieczeństwa eksploatacji tej infrastruktury. Ponadto, inwestorzy są zobowiązani do wykorzystania najnowszych technologii, co minimalizuje oddziaływanie elektrowni na środowisko.

Utrzymana ma zostać także podstawowa zasada lokalizowania nowej elektrowni wiatrowej, zgodnie z którą taki obiekt może powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Obowiązek sporządzenia MPZP lub jego zmiany na potrzeby inwestycji będzie jednak dotyczyć obszaru prognozowanego oddziaływania elektrowni wiatrowej, a nie jak dotąd obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H (tj. dla obszaru w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej).

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024