Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

GIOŚ przeszkoli 1200 policjantów w całym kraju. Chodzi o przestępczość środowiskową

GIOŚ przeszkoli 1200 policjantów w całym kraju. Chodzi o przestępczość środowiskową
MŁ/PAP
24.05.2023, o godz. 14:13
czas czytania: około 3 minut
1

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi zainaugurowano w środę pierwsze z cyklu szkoleń z przeciwdziałania i zwalczania przestępczości środowiskowej organizowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W ciągu roku ma wziąć w nich udział 1,2 tys. policjantów z całego kraju.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

– Inaugurujemy cykl szkoleń dla funkcjonariuszy policji, które będą prowadzone przez specjalistów z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ). Chcemy przekazać jak najwięcej wiedzy w zakresie prawa ochrony środowiska i gospodarowania odpadami. Chcemy też przekazać informacje, w jakim zakresie możliwa jest pomoc policji w jej czynnościach; chodzi m.in. o wsparcie wiedzą merytoryczną, wykorzystywanie centralnego laboratorium badawczego GIOŚ i specjalistycznych urządzeń, które pomagają nam w ocenie stanu środowiska i wpływu, jakie mogą wywierać na nie porzucone odpady – podkreślił główny inspektor ochrony środowiska Krzysztof Gołębiewski podczas briefingu w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

W planie szkolenia funkcjonariuszy policji w całym kraju

Spotkanie poprzedziło pierwsze z cyklu szkoleń z przeciwdziałania i zwalczania przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania ich w ruchu krajowym i międzynarodowym. Podobne zajęcia zostaną przeprowadzone także dla funkcjonariuszy z innych województw.- Współpraca z GIOŚ już trwa i dzięki temu wykrywalność tego rodzaju przestępstw wzrasta. Przez GIOŚ przeszkolonych zostało już blisko 100 funkcjonariuszy; mamy koordynatorów w każdym z garnizonów w każdej komendzie wojewódzkiej, komendzie stołecznej. W Biurze Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP, które sprawuje nadzór nad tym obszarem przestępczości, znajduje się dwóch takich koordynatorów – zaznaczył zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Paweł Dobrodziej.

Jak dodał, do czerwca przyszłego roku w zakresie przestępczości środowiskowej przeszkolonych zostanie blisko 1,2 tys. funkcjonariuszy.

Szara strefa w gospodarce odpadami 

Z danych GIOŚ wynika, że szara strefa może obejmować nawet 30 proc. całego rynku gospodarowania odpadami.

– W całym kraju wspólnie z funkcjonariuszami policji zidentyfikowaliśmy w ciągu ostatnich czterech lat ok. 400 nielegalnych miejsc gospodarowania odpadami. To miejsca, gdzie zostały one porzucone bądź pozostawione po prowadzonej działalności gospodarczej – to zarówno odpady niebezpieczne, jak i obojętne dla środowiska – wyjaśnił Gołębiewski.

Zdaniem inspektora skala przestępczości środowiskowej w Polsce jest znacząca, dlatego w ostatnim czasie w GIOŚ został powołany Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, który koordynuje działania inspekcji wojewódzkich. Z kolei w jednostkach wojewódzkich wytypowano grupy osób, które na co dzień współpracują z policją.

– Przestępczość środowiskowa w doktrynie wskazywana jest jako przestępczość bez ofiar. Jeśli jednak popatrzymy na skalę jej oddziaływania, to wpływ na zdrowie i życie ludzi istnieje, a w konsekwencji – na co mamy przykłady z innych krajów – może doprowadzić do śmierci – podkreślił.

Zaostrzone przepisy

W opinii Gołębiewskiego ważną rolę w walce z przestępczością środowiskową odegrała ubiegłoroczna zmiana przepisów zwiększająca odpowiedzialność karną.

– Odpowiedzialność administracyjna to kary nawet do 2 mln zł, jeżeli ktoś działa w recydywie. Jeżeli ktoś prowadzi działalność w sposób nielegalny, a posiada jakiekolwiek decyzje wydane przez samorządy, to mamy możliwość ich wstrzymania. Oprócz tego jest odpowiedzialność karna do 10 lat pozbawienia wolności, a w przypadku transgranicznego przemieszczania odpadów, zwłaszcza niebezpiecznych – nawet do 12 lat – podał.

Przypomniał, że w 2020 roku Polska zakazała przywozu na swój teren z zagranicy odpadów niebezpiecznych i komunalnych, a w 2021 roku wprowadziła obowiązek rejestrowania każdego transportu, jaki przyjeżdża do kraju w ramach wymiany wspólnotowej do Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT).


Redakcja portalkomunalny.pl zaprasza na

szkolenie online, 5 czerwca 2023:

Transgraniczne Przemieszczanie Odpadów. Obowiązki, wyzwania i zagrożenia

Sprawdź szczegóły na www.tpo.abrys.pl

– Ten system był wykorzystywany, by ograniczyć nielegalny obrót paliwami, a obecnie służy do kontroli obrotu odpadami. Od początku wprowadzenia SENT przeprowadzono blisko 2 tys. kontroli, wykrywając ok. 800 nieprawidłowości. Warto zaznaczyć, że do kraju sprowadzamy głównie recyklaty, które można w pełni odzyskać i wykorzystać jako produkt bądź komponent. Ubiegły rok był specyficzny, bo więcej odpadów z Polski wyjechało niż przyjechało; to pokazuje, że trendy się zmieniają” – zaznaczył Gołębiewski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Ogolony przez fryzjera

Komentarz #244176 dodany 2023-05-25 10:21:08

Znaczy będą aresztowania w Ministerstwie!

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024