Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

134 mln zł dotacji na budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym

134 mln zł dotacji na budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym
sm
20.12.2018, o godz. 9:36
czas czytania: około 2 minut
0

220 mln zł zainwestuje śląska spółka JSW KOKS w budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym. Projekt wesprze finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Blok będzie dysponował mocą elektryczną ok. 28 MWe i mocą cieplną ok. 37 MWt.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Inwestycja rozpocznie się 1 marca 2019 r. i potrwa do 30 czerwca 2021 r. Jej koszt całkowity oszacowano na prawie 220 mln zł. Dofinansowanie z Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wyniesie 134 mln zł.

Projekt przewiduje budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym z mocą elektryczną ok. 28 MWe oraz wymiennika ciepłowniczego z mocą cieplną ok. 37 MWt. Nowo powstały blok powstanie w północno-zachodniej części Koksowni Radlin, w Radlinie (powiat wodzisławski, województwo śląskie).

Powstający podczas produkcji koksu gaz koksowniczy jest obecnie oczyszczany i zużywany na potrzeby własne koksowni oraz sprzedawany do Elektrociepłowni Marcel. Niewykorzystana nadwyżka gazu dotychczas była spalana bezproduktywnie na odpustnicy gazu. Strata ta sięgała nawet do 14 proc. produkcji gazu w 2016 r. i 9,3 proc. w 2017 r.

Gaz koksowniczy stanie się teraz paliwem, którym będzie opalany nowy blok energetyczny. Gaz jest pozyskiwany w Koksowni Radlin w procesie suchej  destylacji węgla kamiennego w temperaturze 900–1100 °C – w piecu koksowniczym pozbawionym dostępu tlenu.

Odzyskane paliwo będzie w pełni wykorzystane do produkcji elektryczności i ciepła – zarówno na rzecz zwiększających się potrzeb koksowni, jak i dla odbiorców zewnętrznych.

– To przedsięwzięcie pozwala na wykorzystanie zasobów gazowych, które do tej pory były faktycznie odpadem. Za jednym zamachem w kogeneracji uzyskamy ciepło i energię elektryczną. To podejście kogeneracyjne będziemy coraz mocniej promować i wspierać. Intensywnie negocjujemy w ramach Unii Europejskiej, aby w kolejnej perspektywie finansowej tego typu inicjatywy, czyli kogeneracja oparta na gazie, nadal mogły być uruchamiane – zaznaczył Jerzy  Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju, obecny na uroczystości podpisania umowy.

Planowana inwestycja składać się będzie z dwóch kotłów parowych, jednej turbiny parowej kondensacyjno-upustowej, generatora elektrycznego oraz infrastruktury towarzyszącej. Każdy z kotłów będzie posiadał wydajność odpowiadającą 50 proc. całkowitej nominalnej ilości gazu koksowniczego, który będzie doprowadzany do bloku (maks. 21 tys. Nm3/h). Paliwem podstawowym dla kotłów będzie pochodząca z procesu technologicznego baterii Koksowni Radlin nadwyżka (w stosunku do potrzeb technologicznych Koksowni) gazu koksowniczego dostarczana własną siecią przesyłową bezpośrednio do nowego bloku energetycznego. Paliwem rezerwowym w okresach postojów gazowych będzie olej opałowy w ilości zapewniającej pokrycie potrzeby Koksowni na ciepło technologiczne i grzewcze.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024