Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

15 programów NFOŚiGW z akceptacją EBI. Ich wartość to 18,7 mld zł

15 programów NFOŚiGW z akceptacją EBI. Ich wartość to 18,7 mld zł
MŁ/PAP
09.01.2023, o godz. 8:46
czas czytania: około 3 minut
0

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zaakceptował już 15 programów NFOŚiGW o wartości 18,7 mld zł, które będą finansowane z Funduszu Modernizacyjnego - poinformował PAP wiceprezes Funduszu Paweł Mirowski. Łączna wartość programów finansowanych z tego mechanizmu ma wynieść ok. 30 mld zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski na pytanie o programy, które mają być finansowane z Funduszu Modernizacyjnego, poinformował w rozmowie z PAP, że Europejski Bank Inwestycyjny zaakceptował już 15 z nich.

Docelowo to 30 mld zł

Jak powiedział Mirowski “15 programów to 18,7 mld zł, a cała pula z Funduszu Modernizacyjnego, jaką będziemy dysponować, to ok. 30 mld zł”. “W tym roku będziemy kontraktować te środki i zaczniemy je wypłacać beneficjentom” – powiedział Mirowski.

Czym jest Fundusz Modernizacyjny?

W ramach realizacji polityki klimatyczno-energetycznej do 2030 r. w Unii Europejskiej, gdzie PKB per capita jest niższe niż 60 proc. średniej dla całej Wspólnoty, stworzono instrument finansowania modernizacji systemu energetycznego i poprawy efektywności energetycznej – to Fundusz Modernizacyjny na lata 2021-2030. Finansowany jest on ze sprzedaży 2 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2. Środki z FM trafią do 10 państw UE – najwięcej do Polski (ponad 43 proc. dostępnej puli). Programy, które będą finansowane z FM muszą być wcześniej zaakceptowane przez EBI.

Na co będą pieniądze?

Wiceszef NFOŚiGW wyjaśnił, że zaakceptowane przez EBI polskie programy dotyczą m.in. inwestycji w: niskoemisyjne źródła energii w energetyce, przemyśle i ciepłownictwie (7 mld zł), rozwój infrastruktury dystrybucji energii elektrycznej (1 mld zł); inteligentną infrastrukturę energetyczną (1,5 mld zł); poprawę efektywności energetycznej budynków w modelu ESCO (112,5 mln zł) (firma typu ESCO angażuje swoje środki finansowe w przeprowadzenie u klienta przedsięwzięcia modernizacyjnego, a odzyskuje poniesione nakłady z oszczędności energii rozłożonych w czasie); magazyny energii dla stabilizacji sieci (1 mld zł); wykorzystanie paliw alternatywnych do wytwarzania energii (3 mld zł). Z FM finansowany jest już uruchomiony w 2022 r. program “Moje Ciepło” (600 mln zł), z którego można otrzymać wsparcie na zakup i montaż pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych.

6 mld zł w 2023 r.

Mirowski wskazał, że programy finansowane z FM, które NFOŚiGW ma zamiar uruchomić w 2023 będą miały wartość (6 mld zł). W 2023 planujemy uruchomienie pp:

  • Energia dla wsi,
  • Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny,
  • OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa,
  • Digitalizacja sieci ciepłowniczych oraz Wykorzystanie magazynów na cele stabilizacji sieci OSD.

 


Inwestorzy rozbili bank! Ogromne zainteresowanie dofinansowaniem inwestycji z zakresu ITPO


 

40 mld zł z programu FEnIKS

Wiceprezes dodał, że w 2023 r. uruchamiane będą także nabory finansowane z FEnIKS-a, czyli następcy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oraz z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).

Wyjaśnił, że w ramach FEnIKS-a Fundusz będzie odpowiedzialny za wydatkowanie ok. 40 mld zł. Z tego mechanizmu będą realizowane programy dotyczące m.in.: doradztwa energetycznego (ok. 186 mln zł); adaptacji do zmian klimatu (ok. 9,15 mld zł); efektywności energetycznej budynków (ok. 1,98 mld zł), OZE i efektywności energetycznej przedsiębiorstw (ok. 2,88 mld zł); “Czyste Powietrze” (ok. 8,40 mld zł); ochrony bioróżnorodności (ok. 1,02 mld zł); gospodarski w obiegu zamkniętym (ok. 747 mln zł); dostarczania wody pitnej i gospodarki wodno-ściekowej (ok. 5,27 mld zł).

 

 


NFOŚiGW. Niemal 12 mld zł na projekty środowiskowe w 2023 r. To pieniądze na zmniejszenie emisji, oczyszczanie ścieków i odpady


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024