1 / 6

Łazienki mineralne, tężnia solankowa, ogród sensoryczny, leśne kładki i alpinarium imitujące górski krajobraz – to elementy powstającego Parku Zdrojowego w Ciężkowicach (Małopolskie).

Park Zdrojowy w Ciężkowicach powstanie między wzgórzem na Rakutowej a Rezerwatem Skamieniałe Miasto. Ma być gotowy do 31 marca 2021 r. 15,5 mln zł wsparcia dla inwestycji pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Koszt całej inwestycji oszacowano na blisko 23 mln zł.

– Nie mam wątpliwości, że dzięki wsparciu uda się znacznie podnieść atrakcyjność turystyczną sąsiedztwa Rezerwatu Skamieniałe Miasto i samych Ciężkowic. Zakres inwestycji jest na tyle szeroki, że z nowego parku będą mogli skorzystać zarówno rodziny z dziećmi, seniorzy, jak i osoby aktywne, a to pewnością zachęci turystów do liczniejszych odwiedzin regionu – powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys dodając, że inwestowanie w rewitalizację miast jest jednym z priorytetów obecnego programu. – W ciągu najbliższych kilku latach przeznaczymy ponad 350 mln zł na rewitalizację zarówno dużych ośrodków, jak i mniejszych miasteczek.

Najważniejszym miejscem Parku Zdrojowego w Ciężkowicach staną się łazienki mineralne z urządzeniami do hydroterapii oraz tężnia solankowa. Na terenie parku zaplanowano rownież ogród dendrologiczny z najciekawszymi gatunkami drzew oraz alpinarium, które imitować będzie górski krajobraz. Fragment terenu zmieni się w urokliwe wrzosowisko. Wytyczone zostaną leśne ścieżki spacerowe, a część z nich ma biec drewnianymi podestami.

W Ciężkowicach będzie też można wypoczywać aktywnie, mi.in. w ogrodzie sensorycznym. W planach jest również budowa specjalnej ścieżki edukacyjnej dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych, siłowni plenerowej oraz placu zabaw. Cały teren zostanie oświetlony.

Czytaj więcej

Skomentuj