Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

20 maja to Światowy Dzień Pszczół. Polskie miasta zakładają własne ule [ZDJĘCIA, WIDEO]

20 maja to Światowy Dzień Pszczół. Polskie miasta zakładają własne ule [ZDJĘCIA, WIDEO]
20.05.2021, o godz. 14:11
czas czytania: około 4 minut
0

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. W wielu miastach Europy, także w Polsce, coraz częściej zakłada się miejskie pasieki - coraz częściej pojawiają się one na dachach budynków, czy na terenach zieleni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Katowice – pszczoły wracają do miasta

W ubiegłym roku, z inicjatywy Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice, na dachach NOSPR oraz basenów: Basen Brynów i Basen Burowiec, zamieszkały pszczoły miodne. Pszczoły mieszkające na dachu NOSPR-u spędziły całą zimę w Katowicach. Ze względu na warunki atmosferyczne na kilka miesięcy zdjęto tylko ule z dachów basenów.

– W Katowicach od czterech lat siejemy łąki, które są schronieniem dla małych zwierząt, a także owadów. W ubiegłym roku poszliśmy o krok dalej i założyliśmy ule na dachach Basenu Brynów, Basenu Szopienice i Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. W każdym z uli zamieszkało około 40 tysięcy pszczół. Później zebrany miód po przebadaniu trafił do słoiczków, które stały się naszym miejskim gadżetem promocyjnym – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jak pokazały badania przeprowadzone w ubiegłym roku, miód zebrany przez katowickie pszczoły jest wyśmienitej jakości. To naturalne, skoro ponad 50% powierzchni miasta to tereny zielone, a powierzchnia lasów w Katowicach jest równa powierzchni 9000 boisk do piłki nożnej – dodaje prezydent.

Pszczoły miodne wylatują z ula przy temperaturze powietrza wynoszącej 10-12° Celsjusza. Chłodne miesiące spędzają w gnieździe. Czekają aż pojawią się kwiaty i cieplejsze dni.

Miód który promuje miasto

W każdym z katowickich uli mieszka łagodna rasa pszczół. Miód przez nie wytworzony znów będzie wykorzystywany jako gadżet promujący miasto. Ile miodu uda się zebrać do jesieni? – To najmniej istotna kwestia. Miejskie pszczoły nie muszą produkować miodu. Ważniejsze jest upowszechnianie wiedzy, zwrócenie uwagi na współistnienie różnych gatunków zwierząt i roślin w naszym codziennym życiu – zauważa Łukasz Przybył, opiekun katowickich pszczół.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, ule posłużą także do promocji miasta. Aby zwrócić uwagę na miejsce zbioru, na słoikach znów pojawią się informacje, że jest to „Miód z kroplą Katowic” oraz „Miód z nutą Katowic”.

30 kwietnia tego roku kolorowy ul znów został umieszczony na dachu Basenu Brynów. Pszczoły mieszkające w ubiegłym roku na dachu Basenu Burowiec, tym razem zostaną ulokowane na ogrodzonym terenie, tuż przy oknach basenu. Dzięki temu osoby korzystające z pływalni będą mogły w bezpiecznych warunkach, obserwować życie tych ważnych owadów.

Wrocław

We Wrocławiu już w 2016 roku Rada Miasta wyraziła zgodę, by na terenie miasta możliwa była hodowla pszczół. Od tego czasu w stolicy Dolnego Śląska powstaje coraz więcej tego typu pasiek. Ule stanęły już m.in. na dachu Urzędu Wojewódzkiego, Teatru Muzycznego Capitol, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego i na dachu Wroclavii. W 2018 roku ule stanęły w Ogrodzie Pałacu Królewskiego we Wrocławiu. Były to dwie pszczele rodziny – w sumie około 80 tys. pszczół.

– Wszystkie wielkie metropolie posiadają pasieki w centrum miast. Nie należy zapominać, że pszczoły to stworzenia, które są nierozerwalnie związane z naszą egzystencją na ziemi. W Londynie, Monachium czy Paryżu jest po kilkadziesiąt takich pasiek – mówił dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, Maciej Łagiewski.

Z wizytą w pasiece Wroclavii

O pszczołach we wrocławskiej pasiece opowiada Dr inż. Paweł Migdał z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:

Ostrów Wielkopolski

Przy urzędzie miejskim w Ostrowie Wielkopolskim pasieka stanęła w 2020 roku. Była ona pomysłem radnego Mateusza Nycka. To 6 uli – docelowo będzie w nich pracować nawet do 150 tysięcy pszczół. – To temat niezwykle ważny dla ekologii i dla dobrostanu naszego systemu przyrodniczego – mówiła Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Bielsko-Biała – już niebawem

Także w Bielsku-Białej powstanie pasieka edukacyjna – tym razem we współpracy Klubu Gaja, ALDI, Miasta Bielsko-Biała i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku Białej. Pasieka stanie w Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej. Właśnie zakupiono ule, które posłużą edukacji o pszczołach i pszczelarstwie naturalnym oraz różnorodności biologicznej i zmianach klimatu.

Pasieka w Tajemniczym Ogrodzie, w której zamieszkają 3 pszczele rodziny (ok. 150-180
tysięcy pszczół), będzie służyć aktywnej edukacji w szczególności dzieci i młodzieży, na
temat pszczół i ich roli w przyrodzie i życiu człowieka. Poprzez poznawanie pszczelich
rodzin i ich zwyczajów edukatorzy Klubu Gaja mówić będą o tym, że pszczoły to nie tylko
miód ale przede wszystkim podtrzymywanie życia na ziemi.

Jacek Bożek z Klubu Gaja, podkreśla: – Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z potrzeby
ochrony pszczół i wszelkich zapylaczy. To nasi mali ale tak naprawdę wielcy sprzymierzeńcy. Jesteśmy zależni od ich pracy i dobrostanu. Wspaniale, że dzięki współpracy Klubu Gaja, ALDI, Miasta Bielsko-Biała i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej będziemy mogli gościć pszczoły w Tajemniczym Ogrodzie i edukować obywateli o znaczeniu pszczół dla ekosystemu. Przy ulach będziemy mogli rozmawiać nie tylko o miodzie ale i o różnorodności biologicznej oraz wpływie ludzi na zmiany klimatu. Naszymi nauczycielami będą pszczoły i ich związki z przyrodą.

Pasieka powstaje w ramach programu Święto Drzewa Klubu Gaja. W tym roku Klub Gaja planuje pierwsze wydarzenia w pasiece min. warsztaty pszczelarskie podczas których uczestnicy będą mogli poznać rodzinę pszczelą, jej potrzeby i zwyczaje oraz warsztaty ogrodnicze, które będą kolejnym krokiem do poznawania pszczół i zdobywania wiedzy jak zapewnić im pożywienie. Warsztaty odbędą się w ramach Festiwalu Ekodzieło dofinasowanego ze środków Miasta Bielsko-Biała.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024