W Ciechanowie miejscy włodarze zakupili 300 budek lęgowych dla ptaków. Trwa ich montaż.

Miasto kupiło 300 budek lęgowych dla ptaków, które do końca lutego zostaną rozwieszone na drzewach. Budki mają zapewnić ptakom bezpieczne miejsce do rozmnażania. W warunkach miejskich jest to bowiem utrudnione, a ptaki w naturalny sposób pomagają w walce z atakującymi rośliny szkodnikami. Dlatego właśnie połowa z budek zamontowana zostanie na kasztanowcach i w ich pobliżu, z myślą o sikorkach, które zwalczają larwy atakującego i powodującego zamieranie kasztanowców szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka.

Spośród 300 budek, 50 zakupionych zostało z funduszy przeznaczonych na ten cel w ramach projektu obywatelskiego, związanego z ochroną kasztanowców. Był to jeden ze zwycięskich programów ogólnomiejskich, wybranych przez mieszkańców Ciechanowa podczas ubiegłorocznego głosowania.

Kupione zostały dwa rodzaje budek – z większym i mniejszym otworem, tak by korzystały z nich różne gatunki ptaków. Pierwsze budki przekazał dzieciom z Miejskiego Przedszkola nr 1 prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. Montaż prowadzi Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Kolejne budki będą wieszane systematycznie na drzewach na terenie miasta, w tym przy szkołach i przedszkolach. Akcja prócz charakteru proekologicznego, ma także wymiar edukacyjny.

Czytaj więcej

Skomentuj