Wrocław chce przeznaczyć do 2024 r. 330 mln zł na działania związane z likwidacją pieców starego typu. Mieszkańcy mogą otrzymać do 20 tys. zł dofinansowania na likwidację kopciucha oraz wymianę drewnianych okien czy zwolnienie z czynszu w mieszkaniach komunalnych. 4 tys. zł rocznie będzie można otrzymać jako dopłaty do bieżących rachunków.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przedstawił serię finansowych, informacyjnych i promocyjnych programów miasta, których celem jest zachęcenie mieszkańców do wymiany źródeł ciepła. To m.in. sięgające 100 proc. dofinansowanie kosztów wymiany pieców, a także zwolnienia i ulgi w czynszach dla osób, które się na to zdecydowały. Nowym pomysłem jest program Termo Kawka, zakładający dofinansowanie do wymiany nieszczelnych, drewnianych okien.

– Do końca 2024 r. zlikwidujemy wszystkie piece pozaklasowe w należących do miasta lokalach. Zarząd Zasobu Komunalnego oraz Wrocławskie Mieszkania otrzymają niezbędne wsparcie kadrowe i finansowe. Przystępujemy do realizacji zapisów uchwały antysmogowej – powiedział J. Sutryk.

Z danych NIK oraz WIOŚ wynika, że we Wrocławiu z roku na rok spada liczba dni z przekroczeniami dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Jednak zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową przyjętą przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, po 2024 r. nie powinny już funkcjonować w mieście piece pozaklasowe oraz najniższych klas (pierwszej i drugiej), a do 2028 r. mają być usunięte, z nielicznymi wyjątkami, wszystkie piece na paliwa stałe.

Aby oszacować skalę inwestycji oraz rozpoznać szczegółową strukturę wrocławskiej niskiej emisji, magistrat zlecił Politechnice Wrocławskiej kompleksowe badania. Po 10 miesiącach prac ustalono, że na terenie miasta jest 20 035 lokali, w których należy usunąć stare piece. W tej liczbie uwzględniono lokale znajdujące się w budynkach miejskich (4603) oraz w zasobie mieszanym, czyli budynkach, w których część mieszkań jest prywatna (2784), a część gminna (6815). Liczbę domów jednorodzinnych, których właściciele powinni wymienić piece do 2024 lub 2028 r, w zależności od rodzaju posiadanego kotła, określono na 5833. Okazało się także, że lokale prywatne generują ponad 60 proc. niskiej emisji na terenie miasta.

Konferencja: Wrocław bez smogu

Czyste powietrze to jest jeden z moich, oprócz sprawnej komunikacji, priorytetów w pracy na rzecz Wrocławia na najbliższe lata. W ciągu czterech najbliższych lat na likwidację pieców przeznaczymy 330 mln zł. Piece będziemy wymieniać wrocławianom sami (w budynkach miejskich) lub będziemyich namawiać do likwidacji. Przygotowaliśmy nowe zachęty. Czyste powietrze to nasze zdrowie, mam nadzieję i wierzę, że nam na tym zależy. 👉www.wroclaw.pl/portal/wroclaw-bez-smoguKonferencja: Wrocław bez smogu

Gepostet von Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk am Donnerstag, 14. November 2019

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj