Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

50 mobilnych czujników smogu dla mieszkańców Nowego Sącza

50 mobilnych czujników smogu dla mieszkańców Nowego Sącza
sm
17.01.2019, o godz. 12:07
czas czytania: około 2 minut
0

Władze Nowego Sącza kupiły mobilne czujniki, które będą monitorowały stopień zanieczyszczenia powietrza w mieście. Urządzenia mają pomóc w lokalizacji miejsc, w których problem smogu jest szczególnie dotkliwy. Część czujników trafi do sądeckich szkół.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Zakup urządzeń to efekt współpracy władz Nowego Sącza z ekspertami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zadaniem mobilnych czujników jest wskazanie poziomu emisji w miejscu, w którym znajduje się osoba posiadająca takie urządzenie i podejrzewająca się, że stan powietrza nie jest dobry.

– To jest narzędzie edukacji. Musimy pokazać mieszkańcom czym oddychają. Urządzenie pokazuje dane orientacyjne. Będziemy mogli porównać je z danymi z pozostałych mierników w mieście – podkreślił Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

– Czujniki są w stanie w czasie od 5 do 10 sekund wskazać lokalne zanieczyszczenie PM 2,5 oraz PM10. Taki czujnik każdy może przy sobie nosić i kontrolować jakość powietrza zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Ludomir Handzel.

Aby czujnik poprawnie działał i podawał dane, musi być połączony odpowiednią aplikacją ze smartfonem. Zakup urządzeń dla miasta sfinansował Zbigniew Konieczek, prezes firmy Newag.

Czujniki trafią do rąk zainteresowanych stanem powietrza mieszkańców Nowego Sącza, kilka z nich chcą testować nowosądeccy dziennikarze. By pomiary były precyzyjne i wartościowe “społeczni obserwatorzy stanu powietrza” muszą się poruszać po różnych częściach miasta i wykonać pięć pomiarów dziennie. Pozostałe czujniki trafią do szkół.

W miejscu działa już dziewięć stałych czujników smogu, a dane są prezentowane na stronie internetowej urzędu miasta. Kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości sądeckiego powietrza, jaki planują władze miasta, ma być tzw. mapowanie miasta w zakresie występowania na danym terenie benzo(a)pirenu. Mapowanie wskaże z dużą dokładnością, który komin w mieście dostarcza do płuc sądeczan groźne związki chemiczne.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024