1 / 5

Na terenie Gliwic trwają nasadzenia w pasach drogowych i alejach. Jest kolorowo, przyjaźnie dla oka i środowiska. To nie koniec – w tym roku przybędzie około 500 drzew, 5 tys. krzewów i kilkadziesiąt tysięcy roślin rabatowych.

Przy ul. Płowieckiej w Gliwicach już teraz zarząd dróg miejskich nasadził 120 czeremch wirginijskich. Wszystkie otulono tkaniną jutową chroniącą korę przed słońcem i przegrzewaniem, a w dolnej części zabezpieczono siatką przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przy każdym z drzew ułożono rury drenarskie, aby ułatwić rozprowadzanie wody wokół ich sytemu korzeniowego podczas podlewania.

W Gliwicach kwitną już wiśnie wonne na placu Inwalidów Wojennych. To nieduże, ale pięknie pachnące drzewa, które doskonale zaaklimatyzowały się w Gliwicach. Różowym kwiatostanem podkreślają urok starówki i roztaczają przyjemny aromat. Po przekwitnięciu będą cieszyć oczy przechodniów bordowymi liśćmi.

Zakwitły też kwiaty nasadzone przez pracowników ZDM jeszcze jesienią – tylko w ubiegłym roku w pasach drogowych nasadzono ponad 16 600 cebul kwiatowych, m.in. mieszkanki narcyzów, tulipanów, krokusów botanicznych, czosnków ozdobnych i krokusów wielkokwiatowych.

Przy alei Przyjaźni nasadzono 16 lip i 900 hortensji. Zieleń w tym miejscu uzupełnią jeszcze pęcherznice kalinolistne, winobluszcz trójklapowy, bodziszek i miskant. W sumie, na odcinku alei Przyjaźni między ul. Zwycięstwa a Dworcową pojawi się 1400 nowych roślin.

Tej wiosny ZDM planuje nasadzić około 500 drzew, około 5 tys. krzewów i kilkadziesiąt tysięcy roślin rabatowych. Z kolei Miejski Zarząd Usług Komunalnych po 15 maja rozpocznie nasadzanie 39 160 roślin rabatowych, m.in.: begonii, aksamitek, lobelii, eszewerii, irezyn, szałwii, kocanek, pelargonii i żeniszków. Nasadzenia nowych drzew MZUK tradycyjnie przeprowadzi jesienią.

Czytaj więcej

Skomentuj