500-letni wodociąg w Bydgoszczy

500-letni wodociąg w Bydgoszczy
R.G.
02.12.2023, o godz. 15:13
czas czytania: około 1 minuty
0

W środę, 29 listopada br., wieczorem w Hali Pomp Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy świętowano 500-lecie uruchomienia pierwszych wodociągów w tym mieście. Dodajmy, że po raz pierwszy, dostęp do wody z wodociągów, bydgoszczanie zyskali dzięki osobistej decyzji króla Zygmunta I Starego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pierwsze w historii Bydgoszczy urządzenia wodociągowe powstały w XVI wieku. Panujący wówczas król Zygmunt I Stary z dynastii Jagiellonów, 27 marca 1523 roku, udzielił mieszczanom bydgoskim zezwolenia na budowę sieci wodociągowej.

Wodę czerpano wtedy bezpośrednio z Brdy. Jej ujęcie zlokalizowano w pobliżu Młynów Królewskich, a  ściślej, w okolicach dzisiejszej Wyspy Młyńskiej. Wybudowane wówczas wodociągi przetrwały zaledwie kilkanaście lat, gdyż nie spełniały oczekiwań mieszkańców.

Dzieło mistrza Walentego

Natomiast w 1541 roku miasto zawarło umowę ze słynnym budowniczym wodociągów – Walentym z Bochni. Drewniane rury zaciągały wodę ze stawów w okolicy dzisiejszych przy ul. Pięknej i Orlej. Szacuje się, że przetrwały one aż do ok. 1800 roku.

I dopiero w 1885 roku rozpoczęto pierwsze badania geologiczne. Sporządzono też geologiczną mapę Bydgoszczy. W efekcie, w 1900 roku uruchomiono w Bydgoszczy pierwszą stację wodociągową SW-1-Las Gdański, w sposób ciągły zaopatrującą miasto w wodę. Stamtąd woda czerpana jest do dzisiaj. Pod koniec XIX wieku wybudowano też 30 km sieci wodociągowej i wieżę ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego.

 

Album na 500-lecie

Imponującą rocznicę uczczono m.in. premierą albumu pn.: „Zbiory Muzeum Wodociągów MWiK” dr. Adama Koseckiego. Publikacja zawiera ciekawy materiał zdjęciowy i wiele ciekawostek związanych  z eksponatami zebranymi w miejscowego muzeum.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024