Pierwsze w historii Bydgoszczy urządzenia wodociągowe powstały w XVI wieku. Panujący wówczas król Zygmunt I Stary z dynastii Jagiellonów, 27 marca 1523 roku, udzielił mieszczanom bydgoskim zezwolenia na budowę sieci wodociągowej.
Wodę czerpano wtedy bezpośrednio z Brdy. Jej ujęcie zlokalizowano w pobliżu Młynów Królewskich, a ściślej, w okolicach dzisiejszej Wyspy Młyńskiej. Wybudowane wówczas wodociągi przetrwały zaledwie kilkanaście lat, gdyż nie spełniały oczekiwań mieszkańców.
Dzieło mistrza Walentego
Natomiast w 1541 roku miasto zawarło umowę ze słynnym budowniczym wodociągów – Walentym z Bochni. Drewniane rury zaciągały wodę ze stawów w okolicy dzisiejszych przy ul. Pięknej i Orlej. Szacuje się, że przetrwały one aż do ok. 1800 roku.
I dopiero w 1885 roku rozpoczęto pierwsze badania geologiczne. Sporządzono też geologiczną mapę Bydgoszczy. W efekcie, w 1900 roku uruchomiono w Bydgoszczy pierwszą stację wodociągową SW-1-Las Gdański, w sposób ciągły zaopatrującą miasto w wodę. Stamtąd woda czerpana jest do dzisiaj. Pod koniec XIX wieku wybudowano też 30 km sieci wodociągowej i wieżę ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego.
Album na 500-lecie
Imponującą rocznicę uczczono m.in. premierą albumu pn.: „Zbiory Muzeum Wodociągów MWiK” dr. Adama Koseckiego. Publikacja zawiera ciekawy materiał zdjęciowy i wiele ciekawostek związanych z eksponatami zebranymi w miejscowego muzeum.
Komentarze (0)