– Cieszy mnie to, że mogliśmy spotkać się w Pile, aby rozpocząć tegoroczne wydanie tej społecznie cennej inicjatywy – powiedział podczas inauguracji wiceminister Edward Siarka. – Zaczynamy dziś, w tym miejscu, ale akcja „Łączą nas Drzewa” dotyczy całego kraju. Od dziś, aż do końca maja, w krajowych nadleśnictwach prowadzone będą tego rodzaju działania. Będą państwo mogli przyjść, zabrać, posadzić drzewka i w ten sposób, razem z rodziną, wziąć udział w czynnej ochronie polskich lasów. Dodam, że rocznie w Polsce, Lasy Państwowe sadzą 500 milionów drzew. Zwiększamy lesistość kraju. Dbamy o to, by chronić klimat, aby przebudowywać nasze lasy w kierunku takim, by były one odporne na szkodliwe zmiany, których jesteśmy świadkami – podkreślał wiceminister Siarka.
Uczcijmy ważne rocznice
W powyższym kontekście, sekretarz stanu w MKiŚ, zachęcał całe rodziny, nie tylko do czynnego udziału w zalesianiu kraju i w działaniach na rzecz ochrony przyrody, ale też do tego, by nowo posadzone drzewa stały się formami upamiętnienia wydarzeń ważnych dla osób je sadzących, takich jak np. narodziny dziecka, czy też rocznice ślubu.
– Proszę sobie wyobrazić, że zrobi to 30 milionów Polaków, jak dużo posadzimy wtedy drzew – podsumował swoje wystąpienie Edward Siarka.
Przemyślana gospodarka leśna
Podobnego zdania była Magdalena Kapuścińska, Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, która podkreślała znaczenie i funkcje lasów na płaszczyznach: społecznej, gospodarczej i przyrodniczej. Wspominała też o roli leśników zaangażowanych w prace na rzecz utrzymania dobrego stanu lasów w Polsce.
– Akcja „Łączą nas Drzewa” jest wielowymiarowa – mówiła Magdalena Kapuścińska. – Drzewa łączą nie tylko leśników, ale też zakłady usług leśnych i przemysł drzewny, czyli wszystkich którzy z tego lasu żyją, którzy muszą działać w sposób przemyślany i rozważny, na zasadach wypracowanej przez pokolenia gospodarki leśnej i w oparciu o naukową wiedzę.
Pilska RDLP w krajowej czołówce
– Bardzo się cieszę, że spotykamy się dziś w pilskiej dyrekcji – mówił podczas inauguracji Bartosz Bazela, p.o. dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. – To podkreślenie faktu, że region pilski, pod względem zalesienia, należy do krajowej czołówki. W 1945 roku lesistość w kraju wynosiła 21 procent, a obecnie osiąga poziom 30 procent. Natomiast pilskie wyróżnia się lesistością na poziomie ponad 42 procent, co znacząco przewyższa nawet 35 procentową lesistość, do której obecnie w skali kraju dążymy.
Podczas dzisiejszej inauguracyjnej akcji sadzenia drzew w pilskiej RDLP, sadzono sosnę pospolitą na powierzchni 1 hektara. W działaniach tych uczestniczyli uczniowie pilskich szkół
Podobne akcje mają być prowadzone do końca maja br. w nadleśnictwach w całym kraju. Akcję koordynuje Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych.
Komentarze (0)