1 lipca minęło 5 lat od powołania Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Zmiany w architekturze krajobrazu Krakowa i zazielenianiu miasta widać gołym okiem.

Ponad 60 proc. powierzchni Krakowa pokrywają tereny zielone – wynika z badań Uniwersytetu Rolniczego. W ostatnich 5 latach powstało 5 nowych parków a 29 już istniejących poddano rewitalizacji bądź modernizacji. W ramach projektu Ogrody Krakowian stworzono 21 parków kieszonkowych.

W tym czasie posiano też ponad 30 hektarów łąk kwietnych. – Sądzę, że powołanie pięć lat temu Zarządu Zieleni Miejskiej było bardzo dobrym pomysłem – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Zwrócił uwagę, że wiele osób zawsze narzekało, że jest mało zieleni, jednak – jak ocenił – w tej chwili mówienie, że Kraków nie jest zielonym miastem, jest kłamstwem.

Zielona rewolucja trwa

W ostatnich pięciu latach na zieleń miasto wydało ponad pół miliarda złotych. Pieniądze przeznaczone były zarówno na nowe zielone inwestycje jak i na utrzymanie już istniejących (w tym m.in. wykupy terenów pod zieleń zorganizowaną, na „zielone” inwestycje, na utrzymanie zieleni).

– Nie ma skrawka Krakowa, do którego byśmy nie dotarli w ciągu tych pięciu lat. Niezależnie od poglądów politycznych zieleń łączy, zielona rewolucja trwa w Krakowie cały czas – podkreślił dyrektor ZZM Piotr Kempf.

– Tylko w ciągu pięciu ostatnich lat przeprowadzono w mieście 550 „zielonych” inwestycji o wartości 160 mln zł. Temat zieleni był obecny również w projektach zgłaszanych przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. ZZM zrealizował przez te lata 182 projekty za łączną kwotę ponad 45 mln zł – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Miasto pozyskało przez te lata tereny pod zieleń o łącznej powierzchni ok. 90,5 hektara – wartość wykupionych działek przekroczyła 87,7 mln zł. Przez 5 lat posadzono w Krakowie ponad 15 tys. drzew i ponad 500 tys. krzewów. W ramach Powiatowego Programu Zwiększania Lesistości zasadzono ponad 200 tys. sadzonek drzew na powierzchni 41 hektarów.

4 ha lasu na urodziny ZZM

Jak poinformował Jacek Majchrowski pozyskano właśnie kolejny zielony teren – miasto, korzystając z prawa pierwokupu, stało się właścicielem czterech hektarów lasu w Pleszowie. Znajduje się niedaleko ulicy Igołomskiej, przy powstającej właśnie Strefie Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości”. Zagospodarowaniem terenu zajmie się teraz Zarząd Zieleni Miejskiej.

Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej

Warto zauważyć, że działalność ZZM w Krakowie to nie tylko nowe inwestycje, rewitalizacja terenów zielonych czy działania związane z ich utrzymaniem. Duży udział w strategii działania ZZM maja też projekty edukacyjne. Na początku 2020 r. ZZM w Krakowie otworzył Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” w odrestaurowanym zabytkowym Pawilonie Okocimskim w Lesie Wolskim. To nowoczesne, innowacyjne centrum edukacyjne, mieszczące się w starym budynku, który mimo swego historycznego charakteru jest budynkiem pasywnym wykorzystującym wiele ekologicznych rozwiązań tj. dach zielony, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy wykorzystanie szarej wody deszczowej.

Czytaj więcej

Skomentuj