Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Marcin Krupa zapowiada utworzenie 50 parków kieszonkowych, budowę basenów i dróg rowerowych

Marcin Krupa zapowiada utworzenie 50 parków kieszonkowych, budowę basenów i dróg rowerowych
pap/jw
19.02.2024, o godz. 8:14
czas czytania: około 4 minut
0

Prezydent Katowic Marcin Krupa, który w najbliższych wyborach będzie ubiegał się o reelekcję, przedstawił w sobotę swoje plany na kolejną kadencję. Zapowiedział m.in. utworzenie 50 parków kieszonkowych, budowę nowych dróg rowerowych, basenów i miejsc parkingowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Krupa jest kandydatem ugrupowania “Forum Samorządowe i Marcin Krupa”, w wyborach wystartuje z poparciem Koalicji Obywatelskiej. KO nie wystawi własnego kandydata.

Program kadencji

Swój program na kolejną kadencję prezydent przedstawił podczas sobotniej konwencji, zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury Koszutka. Zaprezentowano na niej również kandydatów na radnych. W spotkaniu, poza przedstawicielami Forum Samorządowego, wzięli też udział niektórzy przedstawiciele komitetu poparcia Krupy, w którym znaleźli się m.in. Joanna Wnuk-Nazarowa, Lech Majewski, Ryszard Koziołek, Artur Rojek i Jerzy Buzek.

Konwencję, prowadzoną przez dyrektora katowickiego Teatru Korez Mirosława Neinerta, rozpoczęło odtworzenie krótkiego klipu, obrazującego zmiany, jakie dokonały się w mieście. Nawiązywał do tego w swoim wystąpieniu prezydent Krupa, który występując na tle napisu “Skuteczny Prezydent – przyjazne Miasto” wymieniał niektóre swoje obietnice, zrealizowane w ostatnich latach – m.in. budowę basenów, nowe rozwiązania komunikacyjne, rozwój terenów zieleni czy rewitalizację. Krupa podkreślił, że nie udałoby się dobrze zarządzać miastem bez pracy zespołowej. Wyraził przekonanie, że głównym atutem Katowic jest umiejętność współpracy, mimo różnych poglądów, a wspólnym celem powinna być poprawa życia mieszkańców.

Tysiąc drzew w każdej dzielnicy

Program na kolejną kadencję nosi tytuł “Umowa z mieszkańcami Katowic 3.0”, nawiązujący do deklaracji składanych przez Krupę przed poprzednimi wyborami, i został podzielony na kilka części. Pierwsza – “Zielone Katowice” – zakłada utworzenie 50 parków kieszonkowych w różnych częściach miasta, rewitalizację Parku Kościuszki, Parku Murckowskiego i pl. Andrzeja, a także posadzenie w każdej dzielnicy tysiąca drzew. Parki kieszonkowe (z angielskiego pocket park) to niewielkie, publiczne tereny zieleni.

Drogi rowerowe i velostrady

Druga część programu, “Szybko i łatwo po Kato”, to obietnica budowy 57 km dróg rowerowych i velostrad, doświetlenia 500 przejść dla pieszych, a także budowy 2700 miejsc parkingowych, głównie przy osiedlach. “Sportowe i zdrowe Katowice”” to zapowiedź budowy dwóch nowych kompleksów basenowych (w Załężu i na osiedlu Tysiąclecia oraz w Kostuchnie i Podlesiu), dodatkowe dyżury lekarskie i rozszerzenie możliwości badań. Krupa obiecuje też specjalne fundusz na różne dodatkowe działania dla seniorów i program aktywizacji osób starszych.

Poprawa bezpieczeństwa

W dziedzinie bezpieczeństwa kandydat zapowiada instalację 100 kolejnych kamer monitoringu i naukę pierwszej pomocy w szkołach. Prezydent obiecuje też kolejne ulgi dla katowiczan w ramach Karty Mieszkańca, na wydarzenie kulturalne i sportowe. Inna obietnica to budowa 2 tys. mieszkań, która trafią do zasobów miasta.

W części programu dotyczącej młodych znalazła się zapowiedź wsparcia świadczenia pomocy psychologicznej uczniom oraz organizacja zajęć ułatwiających radzenie sobie ze stresem w trudnych sytuacjach. Miasto będzie inwestowało w remonty szkół, sal gimnastycznych i boisk. Krupa obiecuje też zwiększenie o 30 proc. dodatków za wychowawstwo w szkole.

Budżety obywatelskie

Prezydent zamierza przekazywać 60 mln zł rocznie na działanie organizacji pozarządowych, zapowiedział też rozwijanie dotychczasowych projektów obywatelskich, jak Zielony Budżet. W dziedzinie kultury zapowiada kontynuację rozpoczętych już inwestycji i realizację nowych, jak Centrum Edukacji Muzycznej – Dom Kilara, Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki i ośrodek im. Kazimierza Kutza. Miasto będzie także kontynuowało projekty dla biznesu, jednym z nich jest budowa hubu gamingowo-technologicznego.

– Cieszę się bardzo, że z tak doskonałym zespołem mogę startować w kolejnych wyborach na prezydenta miasta Katowice i mam nadzieję, że wszyscy będziemy doskonale współpracować przez kolejne pięć lat rozwoju naszego miasta, rozwoju na rzecz katowiczanek i katowiczan – podsumował Krupa.

Joanna Wnuk-Nazarowa, która przez wiele lat była dyrektorką Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, podkreśliła, że Katowice od zawsze były dla niej miastem kultury, zwłaszcza muzycznej, jednak przed laty dominowało w nim “bardzo smutne” otoczenie. Jak oceniła, to głównie dzięki samorządowcom miasto w ostatnich latach dokonało olbrzymiego postępu – w dziedzinie rewitalizacji czy komunikacji i wykorzystało swój wielki potencjał. Ma odnowione kamienice, proste chodniki i salę koncertową światowej klasy – mówiła.

Również reżyser Lech Majewski, który jest katowiczaninem, zestawiał obraz tego miasta sprzed lat z tym, jak wygląda ono obecnie. Przywoływał opinie artystów, z którymi współpracował robiąc filmy – Johna Malkovicha, Hansa Zimmera czy Josha Hartnetta – którzy odwiedzając go w Katowicach wypowiadają się bardzo pochlebnie i są pod wrażeniem tego miasta, chwaląc jego klimat, hotel, ludzi i czują się bezpiecznie.

Dwie kadencje

Marcin Krupa jest prezydentem Katowic drugą kadencję. W 2014 r. zwyciężył w drugiej turze, pokonując w niej kandydata PiS Andrzeja Sośnierza (Krupa zdobył 71,31 proc. głosów, Sośnierz – 28,69 proc.).

W 2018 r., startując z komitetu “Forum Samorządowe i Marcin Krupa” i popierany wówczas przez PiS, zwyciężył już w pierwszej turze zdobywając 55,41 proc. głosów. Pokonał sześcioro kontrkandydatów.

W 2023 r. Krupa poparł kandydatów Paktu Senackiego, podpisując porozumienie partii opozycyjnych w wyborach do izby wyższej. Od stycznia zastępcą prezydenta Katowic jest Jarosław Makowski z PO, który zajął miejsce Mariusza Skiby z PiS-u.

Do tej pory jedynym oficjalnym kontrkandydatem Krupy w ubieganiu się o fotel prezydenta Katowic jest radny Dawid Durał, którego wspiera m.in. Polska 2050.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024