Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Park Kulturowy w centrum Rybnika od 1 czerwca

Park Kulturowy w centrum Rybnika od 1 czerwca
jw
26.02.2024, o godz. 9:07
czas czytania: około 3 minut
0

Od 1 czerwca br. w Rybniku będzie istniał Park Kulturowy "Centrum Starego Rybnika". Uchwałę w tej sprawie podjęli rybniccy radni na sesji 22 lutego br. Park kulturowy chroni przestrzeń, wprowadzając ład przestrzenny.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

To forma ochrony zabytków, obejmująca różnorodną przestrzeń: zabytki, budynki współczesne, zieleń. Park kulturowy chroni całą tę przestrzeń, cenną dla mieszkańców, wprowadza w niej ład przestrzenny.

Finał działań

– Do stworzenia w Rybniku parku kulturowego przygotowujemy się tak naprawdę od 2015 r., bo właściwie temat ten żyje od tamtego momentu – przypomina Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Przeprowadziliśmy naprawdę szeroką dyskusję – 100 dni spotkań, dyskusji, panelów, spacerów z różnymi mieszkańcami. Zebraliśmy ponad 1200 ankiet od mieszkańców. W ramach konsultacji projektu uchwały wpłynęło 12 uwag, z których część dotyczy terminu wprowadzenia zasad dotyczących parku. Nie ma uwag przeciwko parkowi, jako takiemu – mówi prezydent.

Warto pamiętać, że nie ma idealnego momentu na wprowadzenie zmian, a ich efekty dotyczące parku kulturowego nie przyjdą od razu.

Mapa rybnickiego parku kulturowego do pobrania: tutaj

Dla kogo jest park?

W pewnym sensie park wprowadza równość dla wszystkich, którzy działają w tej ważnej przestrzeni:

  • Jeżeli ktoś ma budynek wpisany do rejestru zabytków, na wszystko musi mieć pozwolenie, ponosi dodatkowe koszty. A tymczasem obok, w tej samej przestrzeni działa ktoś na innych zasadach i psuje przestrzeń wspólną bo nie ma budynku wpisanego do takiego czy innego rejestru zabytków, np. wywieszając jakąś szpetną reklamę tuż obok zabytku, bo on może… Park Kulturowy jest okazją do wyrównania szans i kosztów. Zapisy dotyczące reklam są takie same dla budynków współczesnych i zabytkowych.
  • Park kulturowy premiuje tych, którzy działają tu na stałe, czyli lokalnych przedsiębiorców, tych, którzy płacą tu podatki, działają stale, nie tylko sezonowo. Dlaczego? Bo zasady parku kulturowego zabraniają działalności w bramach, przejściach, podjazdach, zabraniają stawiania stanowisk sprzedażowych czy automatów do gier i zabaw w przestrzeni parku kulturowego. Czyli nie pozwalają zarobić handlowi obwoźnemu, który nie płaci tu podatków. Park kulturowy kończy dziki handel, np. z samochodów, przyczep. Pozwala na handel na terenie targowiska, czyli w wyznaczonym miejscu, na określonych zasadach.

Park Kulturowy w kosztach

Tak naprawdę park kulturowy oznacza mniejsze koszty dla przedsiębiorców. Bo jeżeli dziś ktoś ma swój sklep czy restaurację obwieszoną jakimiś szyldami, czy banerami, to w przyszłości chodzi o to, że tego wszystkiego ma mieć mniej, czyli ponosi mniejszy koszt oznakowania sklepu.

Park kulturowy nie wymaga drogich szyldów kutych czy dębowych. Nazwę sklepu można zrobić choćby malowanymi literami na elewacji budynku.

Koszty renowacji elewacji kamienicy Rynek 1 i koszty reklam na tym budynku ZGM-u z wytycznymi parku, to prawie 56 tys. zł, ale miasto nie będzie wymagać tego, żeby wszyscy odmalowali elewacje i wymienili szyldy na z takie z przestrzennymi, podświetlanymi literami. To tylko przykład naprawdę dużej inwestycji w stosunku do parku kulturowego.

Od czasu, kiedy rozpoczęła się dyskusja o parku, już kilkunastu właścicieli rybnickich lokali zgłosiło się do konserwatora z pytaniem o szyldy czy witryny. Dziś na terenie miasta są już lokale, które działają z nowymi wytycznymi.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024