Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Wrocław. Historyczny Plac Powstańców Śląskich przejdzie metamorfozę

Wrocław. Historyczny Plac Powstańców Śląskich przejdzie metamorfozę
pap/jw
03.07.2024, o godz. 9:02
czas czytania: około 2 minut
0

Wrocław planuje przebudowę pl. Powstańców Śląskich – przekazali przedstawiciele tutejszego ZDiUM. Właśnie ogłoszono przetarg na projekt. Na rondzie zachowana ma zostać brukowana nawierzchnia, ale będzie ona na nowo ułożona. Zmiany czeka też znajdujący się w centralnej części placu skwer.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Plac Powstańców Śląskich jest placem w formie ronda z niewielkim parkiem pośrodku. Znajduje się w południowej części Wrocławia na osi arterii – ul. Powstańców Śląskich – prowadzącej z centrum miasta na południe i południowy zachód, w kierunku węzła autostradowego A4 w Bielanach Wrocławskich i Świdnicy. Zaprojektowany pierwotnie przez architektów i urbanistów Ferdinanda Alexandra Kaumanna i Augusta Hoffmanna w 1880 r.,  został zrealizowany dopiero kilkanaście lat później, w 1895 r. Teraz przejdzie metamorfozę.

Przedstawiciele ZDiUM przekazali bowiem, że został ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej nowej odsłony Placu Powstańców Śląskich. Wykonawca będzie musiał uwzględnić potrzeby kierowców, pasażerów MPK, pieszych i rowerzystów.

Plac Powstańców Śląskich z historyczną zabudową

– Celem remontu placu będzie przede wszystkim przywrócenie komfortu jazdy kierowcom, ale również rewitalizacja miejskiego skweru czyli pięknego mini parku wewnątrz okręgu – podkreślił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Charakterystyczne rondo powstało pod koniec XIX w. Mijają je m.in. kierowcy wjeżdżający do Wrocławia od strony południowej, np. z autostrady A4. W przeciwieństwie do dużej części okolicznych osiedli, na pl. Powstańców Śląskich w dużej mierze zachowała się historyczna zabudowa.
– O ile proste odcinki Powstańców Śląskich będą miały nawierzchnię asfaltową to po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków z racji otaczających rondo zabytkowych kamienic musimy zachować na rondzie tę historyczną nawierzchnię. Natomiast poniemiecką, nierówną kostkę na jezdni zastąpią nowe, równe granitowe bloki – podkreślił prezydent Wrocławia.

Kolejność działań i szacunkowy koszt

Dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu Tomasz Staruchowicz zakłada, że przetarg powinien zostać rozstrzygnięty we wrześniu. Opracowanie projektów, kosztorysów inwestorskich, niezbędnych uzgodnień, opinii i decyzji zajmie projektantom ok. roku.
– Musimy pamiętać o tym, że projektowanie dotyczy rozległego obszaru i obejmie nie tylko infrastrukturę naziemną, ale również sieci uzbrojenia podziemnego: kanalizację sanitarną, ogólnospławną i wodociągową – podkreślił Tomasz Staruchowicz.
Urzędnicy szacują, że projekt remontu placu będzie kosztował kilkaset tysięcy złotych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024