Zakończyła się budowa 60 km kanalizacji w Bielsku-Białej. Inwestycję wartą około 40 mln zł dofinansowała Unia Europejska.

Mieszkańcy Hałcnowa i Lipnika od lat starali się o budowę kanalizacji. Teraz ścieki z tych dwóch dzielnic Bielska-Białej będą trafiać prosto do oczyszczalni.

Inwestycja rozpoczęła się wiosną zeszłego roku. W sumie udało się zbudować 60 km kanalizacji, którą ścieki popłyną prosto do oczyszczalni. Jak mówi Piotr Dudek, prezes wodociągowej firmy Aqua skorzysta z niej co najmniej 5 tys. osób. Zyska nie tylko środowisko naturalne, ale także mieszkańcy, którym spadną koszty wywozu ścieków.

Inwestycja kosztowała prawie 40 mln zł, a znaczna część pieniędzy pochodziła z Unii Europejskiej. Do końca przyszłego roku Aqua chce zakończyć przyłączanie do kanalizacji poszczególnych domów. Za przyłącza zapłacą mieszkańcy, ale mogą liczyć na specjalne dotacje z miasta oraz preferencyjne kredyty załatwione przez spółkę. Aby całe miasto zostało skanalizowane, trzeba jeszcze zbudować sieć w Komorowicach, Kamienicy, Starym Bielsku i Olszówce. Warte 130 mln zł prace Aqua planuje zakończyć do 2010 roku.

źródło: gazeta.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj