1 / 11

Ogrody Krakowian są projektem Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który ma na celu utworzenie na terenie całego Krakowa sieci parków kieszonkowych, czyli stosunkowo niewielkich terenów zieleni miejskiej dostępnych dla wszystkich mieszkańców. Dlaczego kieszonkowe?

Parki nazywane są “kieszonkowymi” ze względu na ich rozmiar, który zazwyczaj nie przekracza powierzchni 5000 m2. Zupełnie odwrotnie jest natomiast z ich funkcją, która ma służyć szeroko pojętej rekreacji. Idea parków kieszonkowych jest bowiem odpowiedzią na bardzo ważną kwestię dostępności terenów zielonych dla mieszkańców aglomeracji miejskich. Ogrody Krakowian to miejsca, w których mieszkańcy mogą poczuć się jak we własnym ogrodzie – pełnym kolorowych kwiatów i zielonych drzew, gdzie każda osoba, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie.

Ogrody Krakowian z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością pośród mieszkańców. Pierwszym był powstały w 2016 roku park kieszonkowy przy ulicy Juliana Fałata. Wraz z rokiem 2017 pojawiły się kolejne dwa, przy ulicy Dekerta oraz przy ulicy Królowej Jadwigi. Rok 2018 to już realizacja czternastu z zakładanych osiemnastu parków kieszonkowych. Każdy Ogród Krakowian jest unikatowy. Wykorzystano w nich różne motywy przewodnie – mamy zatem m.in.: ogród matematyczny, technologiczny, ptasi, dębowy, trawiasty, literacki, artystyczny, magiczny, motyli, relaksacyjny, polny czy prehistoryczny.

4 kolejne „kieszonki” w budowie

Teatralny Ogród Krakowian w Nowej Hucie – powstaje w ramach inwestycji wokół Teatru Ludowego. Znajdzie się tu 16 drzew, ponad 3,5 tysiąca krzewów oraz blisko 300 sztuk pnączy. Na liście przygotowanych do posadzenia roślin, nie mogło zabraknąć także i nowohuckich róż, których przybędzie ponad tysiąc.

Planowe otwarcie Teatralnego Ogrodu Krakowian zapowiedziano na okres wakacyjny. Inwestycja nie będzie obejmowała jedynie powstania terenów zielonych. W planach jest także realizacja przestrzeni wypoczynkowej. Przede wszystkim jednak Teatralny Ogród Krakowian ma być informatorem dla mieszkańców odnośnie do historii oraz rozwoju Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Pozostałe „kieszonki” w budowie to parki: chwastowy, filtrowy oraz malwowy.

70 parków do 2030 roku

Koszt budowy jednego parku zależy od jego rozmiaru. Niektóre są dość małe, inne, jak Ptasi Skwer czy park Literacki, są nieco większe. Zasada jest jednak taka, że parki nie przekraczają raczej powierzchni 5 tys. mkw. Ich koszt waha się więc od ok. 300 tys. zł do nieco ponad 1 mln zł. Motywy przewodnie parków kieszonkowych zależne są od ich lokalizacji, otoczenia lub sugestii mieszkańców.

Parków kieszonkowych ma być coraz więcej. – Bardzo dużo jest zgłaszanych w ramach budżetu obywatelskiego. Plan jest taki, że do 2030 roku ma być ich w Krakowie 70.

Czytaj więcej

Skomentuj