Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

99 proc. dofinansowania do zakupu auta elektrycznego

99 proc. dofinansowania do zakupu auta elektrycznego
Cza
01.04.2023, o godz. 8:23
czas czytania: około 2 minut
0

W związku z prawdopodobnym niepowodzeniem programu „1 mln aut elektrycznych do 2025 roku”, rząd próbuje ratować twarz i osiągnąć chociaż 15 proc. tej liczby. W ramach nowo tworzonego programu Ekogmina+  każdy samorząd terytorialny otrzyma z dofinasowaniem wynoszącym 99 proc. jeden pojazd dostawczy lub osobowy w celach promowania ekomobilności.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Dofinansowanie będzie dotyczyć zamówień u polskich importerów samochodów, poczynionych w terminie 1.04.2023.-31.05.2024. Maksymalna kwota zwrotu to 250 000 zł. Jeśli urzędnicy wybiorą droższe środki lokomocji, różnicę dopłacą z własnego budżetu. Samorządy będą miały swobodę w wyborze marki pojazdu, ale musi on spełniać określone warunki. Pojazd musi być w pełni elektryczny oraz posiadać biało-czerwoną karoserię i umieszczone logotypy programu rządowego oraz czytelną informację o dofinansowaniu pojazdu.

Najpierw inwestycja, potem zwrot

Wkrótce Ministerstwo Klimatu i Środowiska umieści na swoje stronie internetowej specjalny formularz do pobrania oraz numer telefonu, pod którym będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat procedur. Jak już jednak podano w komunikacie prasowym, chętne do udziału w programie urzędy gminy i urzędy miast, najpierw zostaną zobowiązane do wydania stosownych kwot z własnego budżetu. Zwrot nastąpi pół roku po rozpoczęciu użytkowania pojazdów. Obowiązkiem urzędów będzie wykazanie aktywności polegających na promowaniu korzystania z bezemisyjnych środków lokomocji.

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest również korzystanie w danej gminie/mieście z choćby jednego autobusu bezemisyjnego lub innego pojazdu gospodarki komunalnej lub ich zamówienie do 31.05.2024. Tutaj również jest wielka szansa na skorzystanie z programów dofinasowania, w tym prowadzonego przez NFOŚiGW.

Preferowana gospodarka odpadami

W przypadku wyboru przez samorząd pojazdu wykorzystywanego w gospodarce odpadami istnieć będzie możliwość uzyskania dofinansowania w wysokość 99% do dwóch pojazdów. W tym przypadku ma nie obowiązywać limit cenowy. Jedynym wymogiem mają być biało-czerwone barwy samochodu.

Według Licznika Elektromobilności, pod koniec lutego po polskich drogach jeździło 66 685 aut osobowych oraz 3578 pojazdów osobowych i dostawczych. Liczby te systematycznie rosną, ale wciąż zbyt wolno, by osiągnąć zakładane przez premiera Morawieckiego limity.

Więcej szczegółów dotyczących programu Ekogmina+: Sprawdź

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024