Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Leśne gospodarstwa węglowe pomysłem MŚ na neutralność klimatyczną

Leśne gospodarstwa węglowe pomysłem MŚ na neutralność klimatyczną
gj, pit
18.10.2017, o godz. 12:37
czas czytania: około 2 minut
10

Lasy Państwowe rozpoczęły realizację pilotażowego projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych (LGW), wypełniając tym samym międzynarodowe zobowiązania w zakresie polityki klimatycznej oraz założenia Polityki Leśnej Państwa. Koncepcja ta zakłada wycinkę drzew, które emitują zbyt dużo dwutlenku węgla.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Obecny na targach Pol-Eco-System w Poznaniu minister Jan Szyszko powiedział, że wycinka starodrzewia i działania dodatkowe (np. nowe nasadzenia) są konieczne, aby spełnić założenia związane z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla w Europie.

Jak zaznaczył, głównym rezerwuarem tego gazu są układy przyrodnicze. Minister, powołując się na Porozumienie paryskie, tłumaczył, że Leśne Gospodarstwa Węglowe wpisują się w działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, regeneracji gleby i zwiększenia produkcji biomasy.

– Działania te wpisują się w koncepcję zrównoważonego rozwoju, pozwalając na jak najszybsze i najtańsze ograniczanie emisji – przekonywał J. Szyszko, jednocześnie podkreślając, że prawo unijne ogranicza działania zgodne z Porozumieniem paryskim i Protokołem z Kioto.

Celem projektu jest zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych (m.in. podtlenku azotu, metanu) przez lasy w efekcie działań dodatkowych w leśnictwie. Przyczyni się to do kompensowania wzrostu CO2 powodowanego rozwojem gospodarczym.

Leśne Gospodarstwa Węglowe obejmują symultaniczne prowadzenie wielu działań, które można podzielić na zabiegi zmierzające bezpośrednio do zwiększenia wychwytywania CO2 oraz na czynności związane z ewidencją i obrotem jednostkami dwutlenku węgla. Równolegle doskonalone będą metody określania i ewidencji pochłanianego atmosferycznego CO2.

Na pytania dotyczące wykorzystania czystej energii i ograniczania emisji CO2 w przemyśle minister odpowiedział, że trzeba działać wielotorowo, zaś Leśne Gospodarstwa Węglowe są innowacją na skalę europejską, na której powinny wzorować się inne kraje.

Prof. Jarosław Socha z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zaznaczył, że sadzenie nowych, zróżnicowanych gatunkowo, nawet jeśli nie da założonych efektów węglowych, pozwoli na zwiększenie odporności lasów, w szczególności na suszę, szkody od wiatru oraz szkodników grzybowych i owadów.

Z kolei Wiesław Krzewina z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych podkreślił, że regulowanie procesu emisji i pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy, a więc odpowiednia wycinka i nasadzenia, są konieczne zarówno w kontekście ochrony lasów, jak i w kontekście gospodarczym.

Z tezą tą nie zgadzają się ekolodzy i część naukowców, którzy podkreślają, że emisja dwutlenku węgla przez lasy, to jedynie ułamek procenta całkowitej emisji tego gazu w skali kraju.


Aktualizacja (23.10.2017): tekst został zredagowany, aby lepiej odzwierciedlać wybrane kwestie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (10)


Oszołom

Komentarz #8002 dodany 2017-10-19 08:32:41

PiSa Szyszka papier WC rydzyka


Zagubiony

Komentarz #8003 dodany 2017-10-19 14:52:26

Czekajcie, nie rozumiem - mamy ograniczać emisję CO2 wycinając drzewa? Całe życie uczono mnie, że drzewa produkują tlen, no ale racja, to była szkoła komunistyczna, więc co ja tam wiem, pewnie mi nabili głowę jakimiś głupstwami. Zapewne więc domowe piecyki, samochody i przemysł emitują czysty tlen, i to jeszcze o zapachu fiołków. No, ale obecna obsada MŚ znana jest z rewolucyjnych tez. Np. puszczę trzeba chronić, wycinając ją. Słusznie, trzeba chronić lasy przed nimi samymi!

PTR

Komentarz #8058 dodany 2017-10-21 22:39:34

Zagubiony napisał/a:

Czekajcie, nie rozumiem - mamy ograniczać emisję CO2 wycinając drzewa? Całe życie uczono mnie, że drzewa produkują tlen, no ale racja, to była szkoła komunistyczna, więc co ja tam wiem,...

Rola drzew w obiegu węgla nie jest taka prosta. I to są inne procesy niż produkcja tlenu. Więc w tych planach MŚ jest ziarneczko prawdy - pewne typy drzewostanów w pewnych warunkach emitują więcej CO2 niż go pochłaniają. Ale opieranie polityki obniżenia emisji CO2 przez wycinanie drzew i obniżanie wieku drzewostanów to głupota. Stare drzewostany mają duże znaczenie dla poprawy innych parametrów środowiska - retencja wodna, walory rekreacyjne, ochrona rzadkich ptaków i roślin. To jak wywalenie na śmietnik zabytkowych mebli, bo chcemy mieć nowe biureczko z IKEI!


Komentarz #8056 dodany 2017-10-21 22:20:25

Zagubiony: potwierdzam, że nie jesteś zagubiony, drzewa produkują tlen


Ciekawski

Komentarz #8057 dodany 2017-10-21 22:28:37

To nie jest do końca pozbawione logiki, tylko że byłoby super gdyby wszystkie lasy w Polsce znajdowały się w wieku najbardziej intensywnego rozwoju, bo wtedy pochłania on najwięcej węgla (w postaci dwutlenku węgla) tylko że wówczas nie można by prowadzić wycinki i nowych nasadzeń. Trzeba to zatem robić z wielkim wyczuciem i wiedzą, której brakuje. Nie wiadomo w zasadzie ile las pochłania i emituje w poszczególnych latach życia - od nasadzenia do wycinki i trzeba to zbadać, a znając PIS badania będą robić życzliwi, a jak wiadomo za życzliwość trzeba płacić i to słono, tym bardziej że wyniki mają potwierdzać założone z góry tezy. A może już się to robi? Ale nasi super przenikliwi dziennikarze i inne służby skrajnie wyczulone na niewłaściwe wydawanie publicznych pieniędzy zapewne by do tego nie dopuściły.


Szyszkodnik

Komentarz #8060 dodany 2017-10-21 22:43:15

Szyszko jest takim durniem, błaznem i kłamcą, że szkoda czasu na jakiekolwiek zeń dyskusje. Leśne Gospodarstwa Węglowe wpisują się w działania na rzecz emisji gazów cieplarnianych - wtf? Łańcuchy tautologii, parę pojęć jak cepy - jak pisał poeta.


Saint

Komentarz #8076 dodany 2017-10-22 14:23:46

Niestety słowa zamieszczone przez osobę piszącą ten artykuł są nie prawdą. Cóż takie słowa nie miały nawet miejsca na konferencji. Radzę dobrze słuchać :D


Komentarz #8082 dodany 2017-10-22 18:46:34

portal o poważnym celu jak sądziłem, niestety z przykrością stwierdzam, że wiarygodność spadła kiedy przeczytałem nieprawdziwe informacje dotyczące mojej wypowiedzi w ramach panelu w ramach targów PolEco. Z informacji zamieszczonej na portalu wynika, ze podstawowym założeniem projektu Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW) jest ... wycinanie drzew!!! Chętnie, jeśli oczywiście portalowi zależy na wiarygodności, ponownie opowiem o celach i zasadach realizacji ww projektu, gdzie podstawowe działania to tzw działania dodatkowe polegające przede wszystkim na wzbogacaniu struktury drzewostanu oraz zwiększaniu ilości biomasy na jednostce powierzchni (bo biomasa to po prostu m.in węgiel, więc im jej więcej tym więcej zatrzymanego w ekosystemie leśnym węgla). Wydaje mi się, że warto zachować jakość portalu więc zapraszam do kontaktu ze mną w celu uzyskania informacji o LGW. Pozdrawiam serdecznie. Wiesław Krzewina


apostata

Komentarz #8083 dodany 2017-10-22 20:16:26

straszne czy e LP i ministerstwie p. Szyszki zostali już sami idioci?


Beata Black

Komentarz #8090 dodany 2017-10-23 10:29:37

Po aktualizacji pierwszego zdania w dniu 23.10. 2017r. i pozostawieniu ostatniego w niezmienionej treści, zupełnie już nie wiadomo z czym NIE godzą się ekolodzy.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024