– Połączenie odnawialnych źródeł energii z transportem elektrycznym jest rozwiązaniem, które eliminuje w części niską emisję oraz emisję spalin. Jednocześnie elektromobilność zachowuje wszystkie elementy strategii zrównoważonego rozwoju – powiedział podczas spotkania wiceminister środowiska Paweł Sałek.
Konferencja była podsumowaniem projektu „Efektywność energetyczna przez rozwój mobilności w Polsce” zrealizowanego przez Instytut Ochrony środowiska – Państwowy Instytut Badawczy i Politechnikę Warszawską.
Zadaniem IOŚ-PIB oraz naukowców było m.in. upowszechnienie w Polsce samochodów elektrycznych oraz zbadanie, jak ich użytkowanie wpłynie na środowisko.
– Dlatego w ramach projektu uruchomiliśmy np. w Warszawie kolejne dwie stacje ładowania pojazdów elektrycznych wraz z fotowoltaicznymi źródłami energii. Zależy nam na tym, aby sieć poboru energii stale i systematycznie rosła – powiedział Krystian Szczepański z IOŚ-PIB.
Elektromobilność jest także jednym z głównych elementów rządowego planu na ochronę powietrza. W miastach, gdzie często tworzą się korki dużym problemem są spaliny samochodowe. Popularyzacja aut elektrycznych może zmniejszyć te emisje – twierdzą przedstawiciele Ministerstwa Środowiska.
W celu zmniejszenia emisji z transportu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił w sierpniu program, w którym przeznaczył na autobusy elektryczne 200 mln zł.
Komentarze (0)