Dzięki przyjęciu nowelizacji ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz niektórych innych ustaw powstanie węzeł krajowy. Jego uruchomienie poszerzy zakres możliwości załatwiania spraw bez wizyty w urzędzie. Tego typu rozwiązanie techniczne, umożliwi potwierdzanie tożsamości obywateli korzystających z publicznych usług online.
Jeden login
Zamiast wielu loginów i haseł, mieszkańcy będą mieć tylko jeden. System po podaniu unikalnych danych logowania ma mieć pewność, że jest to ta konkretna osoba. Sposób działania węzła ma przypominać legitymowanie się dowodem osobistym w świecie rzeczywistym.
Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, efektem zmian ma być zwiększenie liczby i jakości usług świadczonych drogą elektroniczną, przyśpieszenie realizacji niektórych czynności, zaoszczędzenie czasu oraz oszczędności finansowe dla obywatela.
Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej docelowo będzie dostępny i promowany pod nazwą login.gov.pl. Dostęp do publicznych usług przez węzeł krajowy pozwoli używać uniwersalnego loginu i bezpiecznego hasła. Węzeł Krajowy będzie także punktem styku z Węzłem Transgranicznym, który pozwoli Obywatelom Unii Europejskiej transgraniczne potwierdzanie swojej tożsamości w usługach online.
Ponadto przyjęta ustawa umożliwia funkcjonowanie „mDokumentów”, czyli rządowej aplikacji do przechowywania dokumentów na smartfonach. Dzięki niej Obywatele będą mogli potwierdzać swoje uprawnienia. Aplikacja będzie bezpłatna i dobrowolna. Przykładem „mDokumentu” może być elektroniczna legitymacja szkolna lub karta miejska – m-dokument wystarczy okazać na ekranie urządzenia mobilnego np. konduktorowi, urzędnikowi.
Węzeł krajowy w punktach
- Koniec z zapamiętywaniem wielu metod logowania do różnych systemów.
Obywatel będzie mógł użyć wybranego przez siebie środka identyfikacji elektronicznej (np. mechanizmu identyfikacji wykorzystywanego w systemie bankowym, z którego na co dzień korzysta) w celu potwierdzenia swojej tożsamości w publicznej usłudze online. - Dostawca publicznej usługi online nie będzie musiał martwić się o to, jak rozpoznać, że Kowalski to Kowalski. Wystarczy, że podłączy swój system do węzła, który pozwoli na uwierzytelnienie użytkownika na wymaganym poziomie bezpieczeństwa.
- Obustronne bezpieczeństwo. Do węzła podłączane są tylko systemy identyfikacji spełniające określone wymagania, dzięki czemu zarówno Obywatel, jak i Dostawca usług mają zagwarantowany wysoki poziom bezpieczeństwa.
Komentarze (0)