Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że docelowo mLegitymacje będą równoprawne z tradycyjnymi wersjami dokumentów. Na razie testy ruszyły w dwóch siedleckich szkołach (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3) oraz na miejscowym uniwersytecie przyrodniczo-humanistycznym.
Rozwiązanie jest weryfikowane na ograniczonej liczbie uczniów i studentów; dokument w smartfonie mogą oni okazać w każdym niezbędnym przypadku jak np. konieczność udowodnienia zniżki szkolnej podczas kontroli biletów komunikacyjnych czy podczas korzystania z biblioteki.
Zebrane dane Ministerstwo Cyfryzacji chce wykorzystać podczas planowanego od września pilotażu. – Do tego czasu planowane jest dostosowanie rozwiązań legislacyjnych. Na obecnym etapie nie jest planowane zastąpienie tradycyjnych legitymacji wersją elektroniczną – oba rozwiązania będą funkcjonować równolegle – deklaruje resort cyfryzacji.
mLegitymacja Szkolna i mLegitymacja Studencka są częścią projektu mDokumenty. W jego ramach w ubiegłym roku Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło aplikację mObywatel, która umożliwia użytkownikom pobranie danych osobowych z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych oraz wzajemnie przekazywanie ich innym użytkownikom aplikacji. Na obecnym etapie mLegitymacje będą dostępne tylko na urządzeniach z systemem Android.
Ponadto – zgodnie z rozporządzeniem MEN – już od września wszystkie szkoły szkoły będą miały możliwość wydawania uczniom i słuchaczom legitymacji szkolnych w postaci papierowej (jak dotychczas) lub elektronicznej – w postaci plastikowej karty. Koszty e-legitymacji – około 17 zł za egzemplarz – będą pokrywały organy prowadzące szkoły.
Aplikacja mObywatel dostępna dla wszystkich. Dowód osobisty i prawo jazdy będą w telefonie
Źródło: Kurier PAP
Komentarze (0)