Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Prokuratura bada sprawy pożarów i nielegalnego postępowania z odpadami

Prokuratura bada sprawy pożarów i nielegalnego postępowania z odpadami
sr
03.07.2018, o godz. 11:04
czas czytania: około 2 minut
0

Prokuratura Krajowa bierze pod lupę 250 przypadków nielegalnego postępowania z odpadami. Powołany przed miesiącem przez Zbigniewa Ziobrę zespół prokuratorów analizuje zebrany materiał pod kątem wypracowania metod postępowania w przypadku przestępstw, w tym podpaleń.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Specjalny zespół śledczy ds. pożarów odpadów powołany przed miesiącem przez ministra sprawiedliwości zbada przyczyny ich występowania oraz sprawdzi, czy odpady były w tych miejscach gromadzone legalnie. Do Prokuratury Krajowej wpłynęły materiały z prowadzonych aktualnie na terenie kraju 250 śledztw odnośnie nielegalnego postępowania z odpadami – 29 z nich dotyczy pożarów.

O tym, że zespół prokuratorów zbada przyczyny i okoliczności pożarów w punktach gromadzenia odpadów Prokuratura Krajowa informowała na początku czerwca. To jeden z elementów walki z patologiami, jaką zapowiedział rząd w związku z plagą pożarów, która przetoczyła się przez Polskę o ostatnim czasie.

Polecenie powołania specjalnej grupy prokuratorów wydał wówczas Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w celu zbadania wszystkich przypadków pod kątem ewentualnych podpaleń. Analiza spraw ma posłużyć również w określeniu czy między sprawami występują powiązania.

Cała prawda o pożarach. Słabość prawa zachętą do podpaleń?

PK wyznaczyła miesięczny okres czasu za zebranie materiałów, które zostaną poddane szczegółowej analizie. Termin upłynął z końcem czerwca, a prokuratorzy biorą się do dalszej pracy. W pierwszej kolejności zgromadzone materiały posłużą do wypracowania jednolitego sposobu postępowania w związku z wykrytymi przestępstwami.

Prokurator Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej poinformowała, ze celem działań jest także określenie, czy zdarzenia mają znamiona przestępczości zorganizowanej.

– Koordynacja postępowań dotyczących pożarów ma służyć wymianie informacji między jednostkami prokuratury, a także między prokuraturą i policją celem ustalenia modus operandi, czyli sposobu działania w poszczególnych przestępstwach. Jej efektem może być ewentualne połączenie śledztw, albo ustalenie czy przestępstwa te zostały popełnione w warunkach przestępstwa zorganizowanego – wyjaśnia Bialik.

Dane szacunkowe wskazują, że z 76 tegorocznych pożarów 30 dotyczyło magazynów, 21 – wysypisk, 11 – składowisk odpadów, 10 – RIPOK-ów, a 4 – PSZOK-ów. W soboty i niedzielę wybuchło 30 pożarów.

Źródło: PAP

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024