Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Trzy stacje do ładowania aut elektrycznych oddano w Szczecinie

Trzy stacje do ładowania aut elektrycznych oddano w Szczecinie
ko
06.08.2018, o godz. 14:58
czas czytania: około 2 minut
1

Szczecin oddał do użytkowania pierwsze trzy stacje do ładowania aut elektrycznych. Na razie ze stacji będzie można korzystać za darmo.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W zamian za możliwość darmowego ładowania użytkownicy stacji będą proszeni o czynny udział w pracach nad dalszym rozwojem elektromobilności w Szczecinie poprzez wyrażanie swoich potrzeb i oczekiwań w kwestionariuszach. Z urządzeń korzystać będzie również miejska flota samochodów elektrycznych.

Miasto czekało na uruchomienie stacji do czasu wprowadzenia przepisów, które umożliwiły kontrolę techniczną i odbiór urządzeń. Możliwość taką dało wejście w życie 28 lipca br. Ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.

Tylko dla elektrycznych

Wybór lokalizacji stacji był przedmiotem kilkumiesięcznych uzgodnień realizowanych z udziałem partnerów gminy Szczecin w dziedzinie elektromobilności, z którymi miasto współpracuje w ramach międzynarodowego projektu CAR – Creating Automotive Renewal. Użytkownicy pojazdów elektrycznych będą mogli je podładować na ulicy Felczaka przy Urzędzie Miasta, na ul. Klonowica, w sąsiedztwie siedziby Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, oraz na ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera na Pogodnie. Przy wyborze lokalizacji skorzystano z rad partnerów posiadających znaczące doświadczenie w lokalizacji i eksploatacji stacji ładowania samochodów elektrycznych, m.in. Industrial Development Centre South (Malmoe, Szwecja – lider projektu), PVA-MV AG (Niemcy), Elektroniczno-Techniczny Uniwersytet DTU (Dania), Region Bornholm (Dania), Miasto Lund (Szwecja), RISE (Szwecja). Obecnie trwają czynności formalne związane z możliwością specjalnego oznakowania miejsc postojowych przy stacjach, po to, by zgodnie z prawem były one przeznaczone wyłącznie dla ich użytkowników.

Szybko i cicho

Koszt zakupu stacji to 477 tys. zł, z czego połowa to dofinansowanie z WFOŚiGW. Stacje posiadają zdolność szybkiego naładowania akumulatora o pojemności 24kWh od 0 do 80 proc. w czasie do 30 minut. W każdej z nich można ładować dwa auta jednocześnie. Poziom generowanego hałasu przez stację to poniżej 55 dB we wszystkich kierunkach.

Samochody elektryczne są już na wyposażeniu kilku miejskich jednostek w Szczecinie, w tym Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Szczecińscy urzędnicy będą jeździć samochodami elektrycznymi

źródło: UM Szczecin

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


tez mi nowina

Komentarz #13392 dodany 2018-08-09 13:27:25

Elektromobilnośc ma sens jeśli prąd uzyskuje się ze źródeł odnawialnych. W Polsce, by wytworzyć prąd trzeba spalić węgiel (na ogół brunatny). Szkody dla środowiska są większe niż w przypadku samochodu z silnikiem spalinowym.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Elektromobilność
css.php
Copyright © 2024