„Czyste Powietrze” ma ograniczyć emisję do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych piecach. Całkowity budżet programu wynosi 103 mld zł i ma on obowiązywać do 2029 r.
W programie “Czyste Powietrze” można wnioskować również o pieniądze na termomodernizacji budynków. Dotychczas przyznano ponad 55 tys. dofinansowań na łączną kwotę ponad 1 mld zł (dotacje i pożyczki) – poinformował minister środowiska.
Zdaniem ministra Kowalczyka problem smogu w Polsce powinien zniknąć w ciągu ok. dziesięciu lat, ponieważ dzięki inwestycjom w nowoczesne piece i termomodernizację co najmniej 80 proc. domów jednorodzinnych będzie emitować czystsze spaliny z ogrzewania.
Czyste Powietrze. Wnioski będzie można składać nie tylko w wojewódzkich funduszach
Rząd wprowadził zmiany do “Czystego Powietrza” m.in. po naciskach Komisji Europejskiej, która zarzuciła Polsce nieefektywną dystrybucję środków. Dlatego od połowy tego roku o dotacje i pożyczki można się ubiegać także w urzędach miast i gmin. Porozumienia podpisało ponad 550 samorządów.
O pożyczki z “Czystego Powietrza” można ubiegać się teraz także w bankach. – Myślę, że te dwa kanały, jeśli poszerzymy o ten tradycyjny, czyli wojewódzkie fundusze (ochrony środowiska i gospodarki wodnej – red.), to program nabierze kolejnego rozpędu – mówi Henryk Kowalczyk.
“Czyste Powietrze” skierowane jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Trwają prace, aby wspierać również budownictwo wielorodzinne – wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, budynki komunalne. Dofinansowania będą realizowane w ramach oddzielnego programu, wyjaśnia minister środowiska.
Piotr Woźny: zmiany w programie “Czyste Powietrze” są nieuniknione [WYWIAD]
W celu szerszego promowania dotacji na wymianę pieców i termomodernizację Ministerstwo Środowiska opublikowało także edukacyjny spot zawierający informacje na temat programu “Czyste Powietrze”.
Komentarze (0)