Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Co mówią ścieki o narkotykach?

Co mówią ścieki o narkotykach?
ko
30.10.2019, o godz. 8:29
czas czytania: około 2 minut
1

Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili największe w historii badanie epidemiologiczne oparte na ściekach. Badali je przez sześć lat w stu dwudziestu miastach trzydziestu siedmiu krajów. Chodziło o pozostałości narkotyków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Naukowcy z Uniwersytetu w Salamance w Hiszpanii od 2011 do 2017 r. badali, jakimi narkotykami najchętniej odurza się ludzkość. W celu odkrycia najpopularniejszej używki, zbadali ścieki pochodzące od ponad 60 mln ludzi.

Początkowo zespół zajmował się badaniem ścieków pochodzących wyłącznie z miast europejskich, ale po trzech latach analiza objęła również Stany Zjednoczone, Australię, Nową Zelandię, Kolumbię, Martynikę, Kanadę, Koreę Południową i Izrael.

Badacze starali się brać pod uwagę możliwość występowania w nieczystościach pozostałościach po lekach, które mogą pozostawiać te same chemiczne ślady, co ich nielegalne warianty. Nie pobierali próbek podczas świąt państwowych, bowiem bywają one okazją do nadużywania narkotyków i mogłyby zafałszować wynik badań.

Z badań wynika, że w całej Europie wzrasta zażywanie kokainy, Ameryka Północna i Australia najczęściej wybiera metaamfetaminę. W badaniu wyróżnia się Holandia, w której najwyższy wskaźnik używania odnotowało ecstasy.

Miasta, w których zażywanie narkotyków osiągnęło najwyższy wskaźnik to: Antwerpia (Belgia), Amsterdam (Holandia), Zurych (Szwajcaria), Londyn (Wielka Brytania) oraz Barcelona (Hiszpania).

Polskie miasta znalazły się wśród tych z najniższym wskaźnikiem pozostałości narkotyków w ściekach. Podobne wyniki odnotowały miasta greckie, portugalskie, finlandzkie i szwedzkie.

Badacze nie wykryli śladów THC z konopi indyjskich w ściekach. Przyczyną jest łatwość wiązania się cząsteczek ścieków z psychoaktywnym składnikiem konopi. Być może w przyszłości nowe metody analizy pozwolą włączyć również ten narkotyk do badań.

źródło: vice.com

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


sfsf

Komentarz #28337 dodany 2019-10-30 10:24:27

hmmm zajmuja sie narkotykami a co z antybiotykami? chyba to by było bardziej przydatne

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024