Podczas Kongresu Czystego Powietrza podpisano deklarację współpracy dotyczącą poprawy jakości powietrza. Jak zadeklarował warszawski magistrat, zakaz wejdzie w życie z końcem 2023 r. Piece na paliwa stałe miałoby zastąpić głównie ogrzewanie gazowe i centralne.
– Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach i innych urządzeniach niebędących głównymi źródłami ciepła w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza. Zgodnie z przewidywaniami, będziemy mogli wdrożyć przepisy w czwartym kwartale 2023 r. – zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
– Czyste powietrze to priorytet Warszawy. W sumie przeznaczyliśmy na to 300 mln zł. To przede wszystkim wymiana “kopciuchów”, ale też ocieplanie budynków czy nasadzenia drzew – dodał Trzaskowski.
O wprowadzenie zakazu palenia w piecach paliwami stałymi apelowali przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Samorząd Mazowsza w ramach prac nad nowym programem ochrony powietrza dla najbardziej zanieczyszczonych stref w woj. mazowieckim zlecił przygotowanie analiz. Główne założenie badań to sprawdzenie efektów wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych w Warszawie dla poprawy jakości powietrza. Ogrzewanie paliwami stałymi miałoby wówczas być zastąpione w 50 proc. ogrzewaniem z sieci centralnego ogrzewania, a w 50 proc. gazowym.
Stolica zainwestowała spore środki w ekologiczny transport publiczny, i wymianę tzw. kopciuchów.
W podpisanej na Kongresie Czystego Powietrza deklaracji samorządy wojewódzki i stołeczny zapowiadają pełną współpracę nad zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej i rzetelną wymianę informacji w celu właściwego diagnozowania problemów i potrzeb.
Jednocześnie będą prowadzone działania mające na celu egzekwowanie zapisów uchwały antysmogowej oraz prowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnych. Realizowane też będą działania rozszerzające współpracę o kolejnych partnerów.
energetyk
Komentarz #44456 dodany 2020-02-28 13:54:43
popieram