Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Sejm za korzystniejszym rozliczaniem się z odpadów przez gminy za 2020 r.

Sejm za korzystniejszym rozliczaniem się z odpadów przez gminy za 2020 r.
20.11.2020, o godz. 8:09
czas czytania: około 3 minut
2

Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie wszystkich wytworzonych, dzięki czemu będą mogły wykazać wyższy poziom ich zagospodarowania - wynika z przegłosowanej w czwartek ustawy w tej sprawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Za uchwaleniem noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw głosowało 437 posłów, 2 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Wcześniej posłowie poparli poprawkę wskazującą, jakie poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów mają osiągać gminy w poszczególnych latach.

Komisje za zmianą dot. projektu ustawy o utrzymaniu czystości w gminach

Nowelizacja ustawy o ucpg 2020. Co się zmieni?

Zgodnie z nowelą, gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie wszystkich wytworzonych, dzięki czemu będą mogły wykazać wyższy poziom ich zagospodarowania. Zgodnie z prawem gminy są zobowiązane do osiągnięcia za 2020 r. 50 proc. poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych liczonego w stosunku do wszystkich odpadów komunalnych.

Gminy za 2020 r. będą obliczały poziom recyklingu w odniesieniu do czterech frakcji odpadów (papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła), czyli tak jak do tej pory. Według ministerstwa korzystniejszy sposób rozliczania odpadów pozwoli zaoszczędzić gminom ok. 900 mln zł na karach, które musiałby zapłacić.

Zgodnie z nowelą, metoda liczona do wszystkich wytworzonych odpadów zacznie być stosowana do obliczeń za 2021 r. Sprawozdanie w tej sprawie będzie składane w 2022 roku.

Ucpg z powrotem do komisji. Jacek Ozdoba mówił m.in. o zespole do paliw z odpadów

55-procentowy poziom recyklingu w 2025 r.

Ustawa uszczegóławia ponadto, że 55-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia w odniesieniu do wszystkich wytworzonych odpadów gminy będą musiały osiągnąć dopiero w 2025 r. oraz odpowiednio 60 proc. i 65 proc. za rok 2030 oraz 2035.

Nowe przepisy mają również uwolnić ograniczony obecnie potencjał spalarni odpadów. Chodzi o zniesienie obowiązującego limitu 30 proc. termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych.

Nowela przesuwać będzie również o rok uruchomienie tzw. modułu potwierdzeń w ramach bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) – z 1 stycznia 2021 r. na 1 stycznia 2022 r. Moduł ten służyć będzie do elektronicznego rozliczania się m.in. z recyklingu i odzysku.

Przesunięcie uruchomienia modułu potwierdzeń ma związek z prowadzonymi obecnie w resorcie pracami nad tzw. ROP, czyli ustawą dotyczącą rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Zgodnie z nią producent ma współdzielić koszty selekcji, recyklingu i utylizacji odpadów, które powstały z jego produktów.

W trakcie prac nad ustawą wiceminister Ozdoba informował, że resort chce uruchomić potencjał odpadów w energetyce. Informował, że powstał zespół, którego celem będzie promocja wykorzystania odpadów m.in. w kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji energii cieplnej i energetycznej.

Wiceszef MKiŚ tłumaczył, że we Francji funkcjonuje ponad 120 instalacji takich instalacji. W Niemczech jest ich blisko 100, a w Polsce tylko osiem.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Aneta

Komentarz #105951 dodany 2020-11-20 16:29:17

litości!!! jakie zgody łaskawego Paniska na korzystniejsze rozliczanie??? Ministerstwo Klimatu zmieniło w 2019 poziomy recyklingu niepotrzebnie je zawyżając, wykazując się przy tym żenującą indolencją w rozumieniu przepisów UE i brakiem elementarnej wiedzy dotyczącej poziomów recyklingu w kraju (vide - sformułowania uzasadnienia do zmiany uczpg). A teraz Ministerstwo i Sejm korektę tych kompromitujących przepisów przeprowadza się pod hasłem "kochane samorządy, wprowadzamy łaskawie korzystniejsze metody obliczeń"...:-)))))) mistrzostwo świata w manipulacji i obłudzie... Ble...

gosc

Komentarz #106178 dodany 2020-11-23 11:14:39

Aneta napisał/a:

litości!!! jakie zgody łaskawego Paniska na korzystniejsze rozliczanie??? Ministerstwo Klimatu zmieniło w 2019 poziomy recyklingu niepotrzebnie je zawyżając, wykazując się przy tym żenującą indolencją w rozumieniu przepisów UE i brakiem...

dokładnie

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024