“Szukający pracy dowiedzą się, gdzie i jak znaleźć najlepszą ofertę. Z każdym przeprowadzamy wywiad na temat kwalifikacji, badamy, jakie ma predyspozycje, pomagamy w określeniu kierunków rozwoju zawodowego i na tej podstawie sporządzamy CV. Przygotowujemy też do rozmowy z pracodawcą i kierujemy po konkretne oferty do powiatowych urzędów pracy” – powiedziała wicedyrektor WUP w Gdańsku Katarzyna Żmudzińska.
Poradnictwo zawodowe i poszukiwanie pracy to planowanie przyszłości
Jak zaznaczyli urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, poradnictwo zawodowe i poszukiwanie pracy to planowanie przyszłości, następny krok po udzieleniu uchodźcom pilnej pomocy kryzysowej. W komunikacie urzędnicy zapewniali, że uchodźcy wojenni w puncie, dowiedzą się, jakie są warunki życia i pracy w Polsce. W przypadku, kiedy obywatel Ukrainy nie będzie mógł wykonywać w Polsce dotychczasowego zawodu, doradcy pomogą mu poszukać innych możliwości i pokierują do właściwego powiatowego urzędu pracy po ofertę pracy.
Punkt mieści się w Centrum Informacji i Planowania Kariery WUP przy ul. Żabi Kruk 16 w Gdańsku. Od uruchomienia punktu zgłosiło się ok. 30 osób.
“W większości to młode kobiety z dziećmi, często bardzo dobrze wykształcone, m.in. po prawie, inżynierii środowiska, po ekonomii. Jedna z pań wykładała prawo na uniwersytecie, a dziś – jak mówiła – może pracować w magazynie, obsługiwać kasę – ważne, żeby szybko znaleźć pracę i stanąć na nogi. Chcą jak najszybciej znaleźć stabilizację” – powiedziała cytowana w komunikacie – kierowniczka Centrum Informacji i Planowania Kariery WUP w Gdańsku Anna Lewicka.
Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku od godz. 8. do godz. 16. Urzędnicy poinformowali, że na miejscu zapewnione jest tłumaczenie we współpracy z wolontariuszami – studentami Uniwersytetu Gdańskiego.
Komentarze (0)