Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Jak zdążyć z dostosowaniem standardów gospodarki odpadowej przed rokiem 2035?

Jak zdążyć z dostosowaniem standardów gospodarki odpadowej przed rokiem 2035?
19.04.2022, o godz. 12:19
czas czytania: około 2 minut
0

Dr inż. Piotrem Manczarski, kierownik Zespołu Gospodarki Odpadami Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Rady Programowej I Kongresu Gospodarki Odpadami opowiada o wyzwaniach branży odpadowej oraz nadchodzącym Kongresie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– Wyzwania, które stawia nam konieczność dojścia do określonych standardów gospodarki odpadami do roku 2035 wymagają lepszej koordynacji działań między podmiotami zajmującymi się tym tematem. Chcemy, by majowy Kongres Gospodarki Odpadami w Starych Jabłonkach stał się polem nawiązania i rozwijania współpracy, między zajmującymi się odpadami samorządami, biznesem i światem nauki – mówi Piotr Manczarski.

Podkreśla, że europejski plan dojścia do odpowiednich standardów w gospodarce odpadami do 2035 roku stawia przed wszystkimi państwami Unii ambitne wyzwania. – To co dla innych i tak z natury rzeczy trudne, dla nas w Polsce okazać się może podwójnie trudne. Część krajów UE już dziś spełnia większość standardów. Część jest na tej drodze mocno zaawansowana. My zaczynaliśmy z bardzo niskiego pułapu. My mamy najwięcej do nadrobienia – podkreśla ekspert.

Jego zdaniem obecne tempo wdrażania zmian jest zbyt wolne. – Widzę wielką potrzebę przyspieszenia działań. Biorąc pod uwagę ogrom zadań, jakie stoją przed nami: do 2035 r. pozostało niewiele czasu – zauważa.

Pośród spraw, które wymagają najszybszych działań wymienia poprawę gospodarki bioodpadami. – Już mamy tu na szczęście odpowiednią jakość odpadów. Kłopotem pozostaje ilość. Zbieramy ich w mojej ocenie za mało, szczególnie gdy chodzi o odpady z budynków wielorodzinnych – mówi Piotr Manczarski.

Piotr Manczarski zauważa także problem słabej koordynacji działań między interesariuszami branży. – W mojej ocenie wysiłkowi wielu segmentów branży nie towarzyszy odpowiednio szybki zakres zmian przepisów. Ale w ogóle problem jest szerszy. Zauważam brak koordynacji wysiłków wielu segmentów branży. Między innymi dlatego chciałbym zaprosić wszystkich zainteresowanych na I Kongres Gospodarki Odpadami do Starych Jabłonek. Jednym z tematów będzie lepsza koordynacja działań. A ta posłuży wszystkim do poprawienia tempa, skuteczności i jakości wprowadzanych zmian – zauważa ekspert.

Więcej na temat I Kongresu Gospodarki Odpadami w kalendarium

 

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Eksperci online
css.php
Copyright © 2024