Celem organizowanego przez Ministerstwo Finansów spotkania jest kontynuacja procesu zapoczątkowanego na ubiegłorocznej konferencji ministrów finansów na Bali. Stanowi ono idealną okazję do debaty nad mechanizmami finansowymi, które są niezbędne w walce ze zmianami klimatycznymi. W wydarzeniu uczestniczą wysocy rangą przedstawiciele organizacji międzynarodowych, w tym OECD, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy, jak również ministrowie i wysocy rangą reprezentanci ministerstw finansów z państw reprezentowanych na Konferencji COP 14 – czyli na XIV Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).
Dwudniowa konferencja złożona jest z pięciu bloków tematycznych. Wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i ich wpływem na światową gospodarkę i polityki narodowe to zagadnienia, które dominują podczas warszawskiego spotkania. Pierwsze dwie debaty dotyczyły oceny skutków makroekonomicznych i fiskalnych walki z globalnym ociepleniem. Po południu omawiano konkretne projekty, które powstały w celu zbadania wpływu przemysłu na środowisko naturalne. Dzisiejsze wystąpienia i dyskusja podczas konferencji dotyczyć będą mechanizmów finansowych i skutków rozwiązań wynikających z porozumienia z Kyoto.
źródło: mf.gov.pl
Komentarze (0)